El Yapımı Pusula

Çocuklarınızın bilim merakını genişletmek ve aynı zamanda küçük el becerilerini kazandırmak adına yaptığımız proje tasarımlarına devam ediyoruz. Tabi burada çocuğunuz için dediğimize çok takılmadan gençlerin ve yetişkinlerin bile yapması gereken bir proje olduğu kanısındayım. Bunun içindir ki ben de evimde bunları deneyerek sonuçlarını test ediyorum. Oldukça zevkli vakit geçirdiğim kesin ki sürekli bu tür şeyler paylaşmaya devam ediyoruz.

Bu projemizde sizlere bir pusula yapımını anlatmak istiyorum. Aslında pusula dediğimiz şey manyetikleştirilmiş bir maddenin kuzey kutbunun çekim kuvvetine bırakılmasıdır. İşte biz de bunu gerçekleştireceğiz.

 

Bunun için gerekli malzemelerimiz şunlar:

* Köpük tabak (piknikte kullandığımız cinsten)

* 4 adet küçük sopa benzeri çubuk (pipet bile kullanabilirsiniz)

* İğne (Eğer tehlikeli olduğunu düşünüyorsanız düzleştirilmiş defter ataşı)

* İp

* Magnet (Eğer buzdolabınızda yoksa bir mıknatıs da olabilir)

Yapacağımız şey aslında oldukça basit. Tabağı ters çevirip sabit kalmasını sağlayacağız daha sonra 4 çubuğumuzu dengeli bir şekilde tabağımıza sabitleyip üst tarafından bağlayacağız. Böylece bir Kızılderili çadırını anımsatan bir görünüm elde edeceğiz. Daha sonra iğnemizi manyetik hale getirip iğnenin tam ortasından bağladığımız ipin diğer ucunu çadırımızın(adını çadır koydum 🙂 ) üst kısmına bağlayacağız.

Tabi iğnenin manyetikleştirildikten sonra bağlanması önemli burada. Bunun yanında isterseniz resimde gördüğünüz gibi tabağın alt kısmına da Kuzey (N), Güney (S), Doğu (E) ve Batı (W) yönlerini simgeleyen isimleri yazabilirsiniz. North, South, East, West şeklinde İngilizce kelimelerinin baş harfleridir bunlar.

.

Yukarıda da bahsettiğim gibi en önemli konu iğnenin veya iğne yerine kullandığınız maddenin manyetik özelliğini kazanmış olması gerekmektedir. Bunun için önce magnetimizi (veya mıknatıs) sağdan sola doğru sürüp tekrar başa dönmek şartıyla tekrar ediyoruz. Tekrar başa dönerken iğneye çok yaklaştırmamaya dikkat edin. Aşağıdaki resimlerde daha net anlayacaksınızdır.

               

Artık pusulamız hazır. Bunun için bütün güvenlik tedbirlerini aldıysanız güzel bir şekilde odamıza yerleştirebiliriz. Eğer tam olarak anlamakta sıkıntınız varsa işte o zaman aşağıdaki video önerilerimiz arasına girecektir.

İyi eğlenceler…

[media id=75 width=480 height=360]

Similar Posts

14 Comments

  1. Çok teşekkürler proje ödevime inşallah işe yarar kaynak olarak wwww.2kr2.com/el yapimi-pusula.html yazıyorum 🙂

  2. RESİMLERİ GÖREMİYORUM RESİMLERİN ÜZERİNDE İŞARET VAR AMA EMEĞE SAYGI GÖSTERİYOM TŞKR.HEMDE ÇOK…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir