Nasıl Solak Oluruz?

İnsanların sol elini kullanması veya sağ elini kullanması her zaman kalıtım ile ilişkilendirilir. Yani ailesinde solak bir kişi varsa çocuğun solak olma ihtimali yüksektir denir.

Fakat son zamanlarda yapılan bir araştırma bunları alt üst etti. Yapılan araştırmaya göre annelerin çocuklarını emzirirken sürekli sağ taraflarını kullanması ve sol taraflarında bebeği diğer tarafına göre az tutması çocuğun solak veya sağak olmasını etkiliyor. Peki nasıl etkiliyor? Sağ tarafına doğru kucağına alan anne çocuğun sol kolunu kullanmasını engelliyor çünkü bebeğin sol kolu anne ile çocuk arasında kalıyor.

Bunun için uzmanlar genellikle anneleri uyarıyor. Sol ve sağ tarafını eşit olarak kullanan çocuklarda solaklık kalıtıma bakıyor.

Tabi bu durumda annenin sadece emzirme sırasında değil diğer durumlarda da bebeği kucağına eşit olarak alması gerekiyor. Fakat burada şöyle bir sorun da çıkabiliyor; bebek annenin kalp atışlarını duyduğu sürece kendini güvende hissediyor çünkü anne karnında da bu sesleri duymuştu…

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir