İllüzyon Gösterileri

Gönderen Editor Tarih Eylül - 3 - 2011

İllüzyon dediğimiz şey aslında bir göz yanılmasıdır. Gözümüzün saniyede gördüğü resim sayısından daha hızlı bir şekilde oluşan resimleri yani görüntüleri göremeyiz. İşte burada göz yanılmaları işin içine giriyor.

Daha önce birkaç illüzyon olarak resim eklemiştik. Galerimize göz atabilirsiniz.

 

Mesela yanda görünen elmas aslında tek yöne dönüyor fakat dikkatli bakmadığınızda bunun hem sağa hem sola döndüğünü düşüneceksiniz. Bunun bir benzerini de tek ayağı üzerinde dönen bir kadında görebilirsiniz.

Bununla birlikte illüzyonistler bu mesleği çok eğlenceli hale getirerek güzel işler yapmakta. Mesela aşağıda izleyeceğiniz videoda ilk izleyişinizde gerçekten kartların kaybolduğunu düşüneceksiniz. İkinci izleyişinizde ise adamın kartları kucağına attığını hemen anlayacaksınızdır.

[media id=33 width=640 height=480]

Tabi bunu biraz da şova dönüştüren arkadaşlar var ki bunlar uzun yıllar boyunca çalışmış ve bunu bir meslek haline getirmiş kişilerdir. Örneğin bir yarışma esnasında 5 dakikalık bir zaman diliminde bir kaç güçlü illüzyon yapan kişiyi izleyelim.

[media id=32 width=640 height=480]

İşte bütün bunlar aslında gerçek olmadığı halde gerçekliğine inandığımız birkaç gösteri. Hepsinin bir fiziksel mantığı olsa da biz olmadığına inanmaya devam edeceğiz. Zaten hayat bir illüzyon değil mi?

 

 

 

 

 

Cevapla

Anket

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası