Matematik Sendromu

En son yapılan YGS sınavı ile bir kez daha aynı sahne ile karşı karşıya kaldık. Tam 700 bin kişi 0 puan aldı. Tabi bu sadece YGS sınavı için geçerli değil. Sorular ne kadar basit olursa olsun bu sayı her zaman var olacaktır. SBS olsun, LYS olsun yani kısaca sonu S ile biten hangi kısaltma olursa olsun sonuç her zaman aynı olacaktır.

Matematik için bir sendrom var bence Türkiye’de. Bu ön yargı kırılmadıktan sonra başarı da gelmeyeceğe benziyor. Ya öğretmenler anlatmasını bilmiyor ya da öğrenciler dinlemesini. Aslında matematik tamamen bir mantık üzerine kurulmuştur ve bu mantığı kavrayabilen öğrenciler matematikten başarılı olacaklardır.

En zor dersin matematik olarak gösterilmesi ve farkında olmasak da hayatımızda hiç kullanmıyormuşuz edasının yaratılması bu derste başarısız olmanın nedenleri arasında. Aslında zor olan matematik değil matematik ile ilgili ön yargılarımızı parçalamak. Fakat ne yazık ki bir öğrenci “Ben matematiği yapamıyorum” dedikten sonra kesinlikle başarılı olamayacaktır. Öncelikle psikolojinizi düzeltmeniz daha sonra da matematiğe iyi çalışmanız gerekmektedir. Bu arada asıl dikkat etmeniz gereken nokta ise öğrendiğiniz konu ile ilgili karşınıza çıkan bütün testleri çözmeniz gerektiği.

Similar Posts

One Comment

  1. katılıyorum,öğrenci yapamıyorum anlamıyorum dediğinde iş bitiyor.önyargıları kırmak ve mantığını kavramak gerekli

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir