Matematik Başarısı Neden Giderek Düşüyor?

Okullardaki eğitimin giderek düşüyor olması yetkilileri endişelendirirken özellikle de matematik alanındaki düşüş kötüye gidişin bir göstergesi olmaya başladı. Müfredatın giderek kırpılması ve giderek basitleştirilmesi ise öğrencilerin konuları basite alması yönünde bir görüş uyandırdı.

Halbuki bütün bu olanlar derslerin ağır olması veya müfredatın yoğun olması ile ilgili değil. Eskiden müfredatın daha ağır olduğu ve çok fazla yoğunluk yaşandığı bilinen bir gerçek. Zaten bunun için sürekli müfredat kırpılması yapılıyor. Fakat madem müfredat bu kadar ağırdı da neden başarı daha yüksekti.

İşte bunun en önemli nedeni disiplin ve çalışmanın getirecekleri. Eskiden çalışmak zorunda olduğunu hisseden öğrenci sürekli bir şekilde dersi takip eder ve okuması gerektiğini bilirdi. Şimdi ise okullarda önüne geçilemeyen disiplinsizlik öğrencide “Çalışan da sınıfı geçiyor, çalışmayanda” düşüncesi yaratmaya başladı. İşte bu düşünce başarılı öğrencileri de olumsuz bir şekilde etkileme yönünde ilerliyor.

Matematik alanındaki bu düşüşün asıl nedeni ise düşünmesini beceremeyen ve bilmeyen öğrencinin projeler yaratıp dünyayı değiştirmesini istemek. Problem çözmeyi beceremeyen bir öğrenciden problem oluşturmasını ve çözmesini beklemek ise başlı başına bir fiyasko. Düşünce eğitimi ile öğrencinin düşünmesi gerektiği konusunda bilgilendirilmesi ve düşünce yetisinin geliştirilmesi gerekiyor. Çünkü artık hazır bilgi yerine öğrencilerin düşünerek ve araştırarak bilgiye ulaşması şart.

Matematik öğretmenlerine yüklenen bu ağır yükün ve sorumluluğun ise tamamen yük hafifletme işlemi olduğu da gözardı edilmemelidir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir