Karlı Küre

Genellikle yılbaşında çok satılan bir oyuncaktır karlı küreler. Noel dedenin içinde bulunduğu bir küreyi çalkaladığınızda dipteki karlar havalanarak yukarıdan aşağıya doğru inmeye başlar ve siz de izlersiniz.

İşte bu yazımızda bunları evde nasıl yapabiliriz onları inceleyeceğiz. Aslında bunu yapıp bir arkadaşınıza da hediye edebilirsiniz. Tabi en güzeli evde kullanıp “Ben yaptım” egosuna sahip olmak olsa gerek.

Evinizde bir bölüm açarak kendi yaptığınız tasarımları arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz.

Gerekli malzemelere gelince. Aslında yazılacak pek birşey yok ama yine de belirtmek istedim. Bir kap (cam veya plastik olabilir). Bir oyuncak (kapın içine sığabilecek düzeyde olmalı istediğiniz oyuncağı seçebilirsiniz.). Yapıştırıcı. PVC ve bunu ufalamak için rende. Eldivenler ve maket bıçağı tarzında kesici alet.

Oyuncak ilk başlangıç noktamız olacak. Oyuncağımızı kutusundan çıkarıp parçalarını birleştiriyoruz. En güzel oyuncak bizim sevdiğimiz oyuncaktır bunu unutmayın.

Daha sonra kabımızı ayarlıyoruz. Kabımız oyuncağı içine alabilecek büyüklükte ve etrafında karların yağmasını güzel gösterecek şekilde olmalı. Ayrıca kabımızın su sızdırmadığından emin olmamız gerek.

Daha sonra kabımızın kapağına oyuncağımızı sabitliyoruz. Yapıştırıcı kullanırken elinize bulaşmaması için eldiven kullanmalıyız. Ayrıca iyi sabitlendiğinden emin olmalısınız ki daha sonra çalkalama sırasında oyuncağınız yerinden çıkmasın. Bu arada oyuncağınızda değişik aparatlar olabilir. Bunlarında sabitlenmesine özen gösterin.

Gelelim kar yapımına. Kabımızı çalkaladığımız zaman yağacak karın PVC döküntüsü olması gerekiyor eğer etrafınızda PVC işi ile uğraşan birisi yoksa o zaman bunu kendiniz yapmalısınız. Evinizdeki rende ile PVC’yi rendeleyip ufak döküntüler elde edebilirsiniz. Tabi illa ki PVC olması şart değil o zaman beyaz eşyaların etrafına konulan köpükleri kullanabilirsiniz. Köpükleri kullanmak istiyorsanız eğer kabınızın biraz geniş olmasına dikkat edin.

Kabımızın için sıvı ile doldururken dikkat etmeniz gereken nokta elde ettiğimiz karın yavaş dökülmesini sağlamak. Bazı kişiler su ile bazı kişiler sıvı yağ ile doldururken (gülmeyin sakın) bazı kişiler idrar (yani çiş) kullanmış. Koku yapması dışında bir dezavantajı yok şimdilik. Tabi içindeki asit oyuncağımızı daha çabuk deforme etmesi dışında.

Elde ettiğimiz karları sıvımızın içine koyuyoruz. Dibe çöküş hızına bakın ki sonradan şaşırıp kalmayın.

Daha sonra sıvımızın içinde karlar varken kapağı kapatıyoruz. Tabi oyuncağımızı kapağa sabitlediğimiz için oyuncakta sıvımızın içine girmiş oluyor. Tekrar vurgulamak istiyorum. Kapın su sızdırmadığı konusunda emin olursanız tekrar başa dönmek zorunda kalmazsınız.

Ve karlı küremiz hazır. Çalkalayın.

Sohbete katılın

1 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gerçekten güzel bir düşünce… kaleme alınıp bizi bilgilendirdiğin için sağol theapeiron:)