Türk Lirası’nın Simgesi ve Bilgisayar

İşte bugün açıklanan Türk Lirası’nın yeni simgesi. Özellikle yeni bir itibar kazanması ve Dünya çapında bir otorite elde etme çabası için hazırlanan yaklaşık 8 bin tasarım arasından bu simge seçildi. Açıkçası € (avro) ve ¥ (yen) simgelerine benzemesi beni üzdü. Kendine özgü bir tasarım olabilirdi. Fakat yeni simge içinde oldukça modern bir yaklaşım olarak altın oranın kullanılması beni oldukça mutlu etti.

Aşağıdaki teknik detayları da görebileceğiniz resimde TL simgesinin çift paralel çubuklarının üst tarafında kalan ve alt tarafında kalan uzunlukların oranı altın orana yakın. Ayrıca paralel çubukların sol tarafındaki kısmın sağ taraftaki kısmına oranı da yine aynı şekilde altın orana yakın bir değer.

Peki hepsi tamam da bunu biz bilgisayarda nasıl kullanacağız diye soruyorsanız işte o zaman burası size göre. Özellikle belirtmeliyim ki yazı tipi olarak kullanılmaya başlanmayan bir simge kendini kabul ettirmek için oldukça zorluk çekecektir. Bu durumda en çok yapılması gereken iş yine yazılım firmalarına düşüyor. Yazılım firmaları bunu yazılımlarında kullanarak yaygınlaşmasına katkıda bulunmalıdır.

Gelelim bilgisayarımıza yüklemeye.  Öncelikle hiçbir yazı tipi şu anda bunu desteklemiyor. Onun için T.C. Merkez Bankası tarafından hazırlanan programı bilgisayarınıza indirip kurmanız gerekiyor. Bu programı buraya tıklayarak indirebilirsiniz. İndirdiğiniz programı çalıştırdıktan sonra program sizden izin isteyecektir. Bu izni verdiğiniz taktirde AbakuTLSymSans yazı tipi bilgisayarınıza yüklenecektir. Böylece sağ alt tarafta (saatin orada) TL simge dosyasının çalıştığını görebilirsiniz. TL simgenizi kullanmak istediğiniz zaman AltGr+T ve Ctrl+Alt+T kombinasyonlarını kullanmanız yeterli olacaktır. İşte o zaman hemen TL simgesini ekleyecektir.

Bazı ekleyemeyen kullanıcılar için belirtelim TL simgesini eklemek istediğinizde AbakuTLSymSans yazı tipinin seçili olduğundan emin olun.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir