Özel Ders mi Yoksa Dershane mi?

özel ders çerkezköy gürkan sarıdaşÖğrencilerin artık son demlerini yaşamaya başlayacakları ikinci dönemin gelmesi ile başarı yönünden eksik olan veya tam istediği konuma ulaşamayanlar bir arayış içine girdiler. Bazı derslerin başarısının düşük olması nedeni ile o derslere yoğunlaşmak veya o derslerle ilgili ekstra destek almak istemeleri oldukça normal. Sonuç olarak iyi bir lise iyi bir üniversite ve iyi bir yaşam olarak birbirine bağlı.

Bu durumda insanın aklına gelen tek şey acaba dershane mi yoksa özel ders mi? Dershane öğretmenlerinin desteği mi yoksa başka bir öğretmenin desteği mi?

Böyle durumlarda başka bir destek almak her zaman daha mantıklıdır. Fakat dershane ile özel ders arasında seçim yapma olayı iki durumda olur. Birincisi en başta hiç başlamadan ikincisi ise yarı dönem başında.

İlk başta bir seçim yapmak istiyorsanız öncelikle maddi olarak bir karşılaştırma yapmalısınız. Elde edeceğiniz başarı da buna göre değerlendirilmeli. Belki özel derse biraz daha fazla maddiyat ayırmak zorunda kalabilirsiniz ama daha çok bir başarı elde edeceğinizi de unutmayın. Zaten alınabilecek dersler bellidir. Buna göre ders saatlerini ayarlayabilirsiniz. Mesela Matematik dersini her hafta alırken Türkçe dersini iki haftada bir saat olmak üzere ayarlamanız daha mantıklı olacaktır.  İyi bir program da buradaki başarıyı geliştirecektir.

Tabi bunun eksi yanları da mevcut. Mesela öğrencinin sosyalleşmesini engellemek veya deneme ve test çözümlerinde ekstra kaynaklara ulaşmakta sıkıntı çekmek gibi. Ama sürekli bir şekilde senelik yapılan anlaşmalarda kaynak sıkıntısı çözülebiliyor. Burada en önemli sorun öğrencinin sosyal yaşantısı çekecektir.

Yarı dönemde vereceğiniz karar ise çok daha önemli. Sonuç olarak bir birikim var ve bu birikimin çökmesi bile muhtemel olacaktır. Yarı dönemden sonra alacağınız özel ders daha faydalı olur. Çünkü beraber çalıştığınız kişiler sizin eksik yanlarınızı görmekte ve müdahale etmekte eksik ve yeterli olamayabilir. Bu durumda başka birisinden özel ders alarak başka bir gözün sizi incelemesine izin vermeniz daha yararlı olur.

Özellikle ikinci dönem itibari ile alınan özel derslerde dikkat edilmesi gereken nokta konu anlatımı değil soru çözüm ve soruya yaklaşma teknikleridir. Bu teknikler öğrenildiği zaman soru çözme hızı ve başarısı artacaktır.

Eğer hiçbir şekilde bir dershane veya özel derse başlamadınız ve ikinci dönem bir seçim yapmak istiyorsanız işte o zaman tercihinizi dershaneden yana kullanmanız daha doğru olacaktır. Geçmiş eksiklerin çok kısa bir sürede belirlenip kapatmaya yönelik hamleler bu tür ortamlarda daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Okulunuzda verilen eğitim her ne kadar güzel ve kaliteli olursa olsun destek almak ve birisinin gözetimi altında çalışmak her zaman daha yararlıdır.

İyi çalışmalar.

Similar Posts

One Comment

  1. Paranız varsa eğer özel ders her zaman avantajlıdır. Paranız yoksa iyi bir dersaneyle etütlere kalarak iyi fayda sağlayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir