|

Dubai Gökdelenleri

Dubai gökdelenleri,dünyanın en meşhur ve yüksek gökdelenleridir.Aşağıdaki resimde de bulutların üstünde çıkan uç noktaların kesitleri bulunmaktadır.İşte Wikipedia’dan aldığımız bilgilerle hazırladığımız Dubai gökdelenleri:

Dubai gökdelenleri

                                                                       Emirates Kuleleri

Emirates Kuleleri, Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Dubai’de Otel ve İş Merkezi olarak kullanılan çift binaya sahip gökdelendir.
Emirates Kuleleri’nin çatıları üçgen şeklinde 45 derece eğik düzleme benzer şekildedir. Bu üçgen yapının üzeri cam kaplama ile örtülmüştür.
Bina içerisinde tamamen ışıklandırılmış avlu ve avlu içerisinde estetik cam asansörler yer almaktadır.
Emirates Kuleleri’nin binalarından birisi otel olarak kullanılmaktadır. Otelin ismi Emirates Towers Hotel dir. Otel yükseklik olarak dünyanın üçüncü en yüksek otelidir. Otel binası 309 metre uzunluğa sahip ve 51 katlıdır.
Emirates Kuleleri yaklaşık 355 metre yükseklikle inşaa halindeki Burj Dubai’den sonra (Temmuz 2008’de 681 metreye ulaşmıştır).

                                                                                   Burç Halife
Burç Halife (Arapça: برج خليفة; İngilizce: Burj Khalifa) Dubai’de inşası 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdelenidir. [1] Eski ismi Burç Dubai’dir (Arapça:برج دبي; İngilizce: Burj Dubai). Adını Halife Bin Zayid El Nahyan’dan almıştır.

                                                  Mimari özellikleri

828 metrelik yüksekliğe sahiptir ve 160 katı kullanılabilir bir yapıdır. Binanın yaklaşık 150. kattan sonra geri kalan katları çelik olarak yapılmıştır. Bu da dünyada ilk defa betonarme kütle üzerine çelik konstrüksiyonla devam edilen ilk bina özelliğini kazandırmıştır. Ayrıca binanın cephelerine gelen rüzgâr yüklerini en aza indirmek için binanın hiçbir cephesi düz olarak tasarlanmamıştır. Köşeleri ise keskin değil, dairesel birleşimlerle yapılmıştır.
İnşaat kronolojisi

                                            Burç Halife İnşaat halinde
Temmuz 2008 itibariyle kulenin yüksekliği yapıcıları tarafından 681.7 m olarak rapor ediliyor. Toplam tamamlanmış 165 kat. Bu da gösteriyor ki Burç Halife dünyanın en yüksek yapısı olan Taipei 101 (509 metre)’i uzun süredir geçmiş durumda.
Şubat 2007’de, Burç Halife dünyanın en çok katlı yapısı olan Sears Kulesi’ni geçmişti.
22 Temmuz 2007’de BBC News 512 metre yüksekliğe ulaşan Burç Halife’nin dünyanın en uzun yapısı olduğunu rapor etti. Oysa Kanada, Toronto’daki, CN Kulesi’nin halihazırda 553 metre yükseklik ile ayakta duran en uzun kalan yapı olmasına rağmen.
4 Ocak 2010 tarihindeki resmi açılışında kulenin resmi yüksekliğinın 828 metre olduğu kamuoyuna bildirildi.

Dubai Burç halife
                                                        Halihazır rekorlar

En çok katlı yapılar: 164 (önceki Willis Kulesi-110 )
En yüksek bina (önceki Taipei 101-509 m)
Şimdiye kadar yapılmış her açıdan en yüksek yapı: 828 m (önceki Varşova Radyo Kulesi-646,3 m)
Burj Dubai’nin tamamlanmış yüksekliği 828 metredir.
Dünyanın en yükseğe çıkan asansorü
Dünyanın en hızlı asansörü (saatte 64 km)
Dünyanın en yüksekte yer alan camisi (158. katta)
En yüksek kendi başına duran yapı: 828 m (2,717 ft)(önceki CN Tower)
Dünyanın en yüksekte yer alan yüzme havuzu (76. kat)

                                                                        Burç El Arap
Burç El Arap (Arapça: برج العرب “Arapların Kulesi”) Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri’nde lüks bir oteldir. İsmi Yelken Otel olarak da geçmektedir.
Yapımına 1994 yılında Basra Körfezi yakınlarında başlanan otel 1 Aralık 1999 yılında kapılarını müşterilerine açmıştır. Otel deniz kıyısında önceden büyük kaya bloklarının denize indirilmesiyle oluşturulan bir adacık üzerine kurulmuştur. Otel dünyanın ilk 7 yıldızlı oteli olmakla ün yapmıştır. Ve otele konaklama haricinde günübirlik kültür gezileri de düzenlenmektedir. Burj Al Arab, Arap Kulesi anlamına gelse de, mimari açıdan denizde yüzen bir yelkeni andırdıgı için Yelken Otel de denilmektedir.
Otelin dış yüzeyi hem mevcut ağırlığı azaltmak hem de sıcak havanın sirkülasyonunu sağlamak amacıyla büyük bez kumaşlardan yapılmıştır. Bu yönüyle de geceleri projektörlerle aydınlatılan dış yüzeyde değişik renk figürleri oluşmaktadır.
Al Burj (Arapça: البرج‎) Dubai’de inşası devam etmekte olan ve tamamlandığında dünyanın en yüksek gökdeleni olması planlanan gökdelendir. Yaklaşık 1200 metrelik yüksekliğe ve en az 200 kata sahip olması beklenmektedir.

Dubai Burj Al Arab

                                                                                  Al Burj

Al Burj (Arapça: البرج‎) Dubai’de inşası devam etmekte olan ve tamamlandığında dünyanın en yüksek gökdeleni olması planlanan gökdelendir. Yaklaşık 1200 metrelik yüksekliğe ve en az 200 kata sahip olması beklenmektedir.

Kaynak:wikipedia

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir