Google adı nereden gelmektedir?

İnternette herkesin mutlaka ziyaret ettiği Google adı nereden gelmektedir? Hiç düşündünüz mü?Google ismi nereden geliyor? konusunu inceleyelim.

Cevabı ve hikayesi gayet ilginçtir.

Google ile insanlar internette öyle haşır neşir oldular ki;Google çeşitli dillerde sözlüklere bile girmiştir.Google,Larry Page ve Sergey Brin tarafından, Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencisi oldukları sırada kurulmuştur,Google’ın hikayesi 1996 Ocak ayında Kaliforniya’daki Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrencileri olan Larry Page ve Sergey Brin’in araştırma projesi ile başlar.

google adı nerden gelir

Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin Stanford Üniversitesi’nde arama motoru üzerinde çalışmaya başladıklarında projeye, “BackRub” (sırt masajı) adını vermişlerdir.Her projenin kod adı olduğu gibi,sonrasında ”googol” adını kullanmaya karar vermişlerdir.

Bu “googol” kelimesi matematiksel bir terimdir.Googol’ın anlamı on üzeri yüz rakamını ifade eder,başka bir deyiş ile 1’in yanına 100 tane 0’ın gelmesiyle oluşan sayıdır.Page ve Brin’in Googol adını seçme nedeni,Google projesinin amacının “ internetteki sınırsız bilginin düzenlenmesi ” vizyonundan geliyor olmasıdır.

Google’ın aramalarda sonuçların bulunduğu,sayfa saylarının bulunduğu bölümdeki uzayıp giden “O”ları Googol’n adında Google ‘a bir mirastır.

Büyük arama motoru projesi Googol nasıl oldu da Google oldu?

Edilen bilgilere göre ortaklardan Page ve Brin’den birinin Googol’u yanlış telaffuz etmesi sonucu Google doğmuştur.Ortaklardan hangisine yanlış telaffuz kimin sorusu sorulsa biri diğerini göstermektedir.

Sun’ı kuranlardan Andy Bechtolsheim, Page ve Brin’e projeyi finanse edebilmeleri için 100.000 dolarlık bir çek yazarken yanlış telaffuzu duyduğu için “Googol” yerine çeke “Google” yazmıştır.

Page ve Brin’de onları bozmamış ve projeyi bu adla sürdürmüşlerdir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir