Geocaching (Define Avcıları)

Bir oyuna var mısınız? Hem de define bulmasına. Definede ne mi var? Çok büyük hazineler. Hem de para ile ölçemeyeceğiniz büyüklükte. İşte bu oyunun adı geocaching. Aslında bir define avcılığı. Fakat gerçek define değil. Kafanız karıştı değil mi? İlk karşılaştığımda benim de öyle olmuştu.

Doğada gezinirken yerde bir kutu buldum. Merak ettim içini açtım. İçinden bir kağıt, bir kalem, küçük bir balon çıktı. Kağıdı açtığımda da birkaç kişinin ismi tarih ve saati yazıyordu. Üzerinde ise kutunun adı, kutunun kodu ve bir internet adresi vardı. Ben de kağıdın içine bilgilerimi yazıp aynı yerine koydum ve eve gelince bu internet adresinden araştırmaya başladım.

Aslında çok fazla bilinmeyen bir oyun bu. Eskiden define avcılarının yaptığı işin aynısını yapıyorsunuz. Elinizde GPS aleti ve doğada dolaşırken rastgele bir yere bir kutunun içinde kağıt ve kalem (isterseniz bulan kişiye hediye) bırakıp internet sitesine bu bilgileri kaydediyorsunuz. Daha sonra internetten bakan bir kişi bu kutuyu bulup, kendi bilgilerini altına yazıp ve hediyesini bıraktıktan sonra kutuyu bulduğunu internette paylaşıyor.

Çok güzel değil mi? Bildiğiniz define avcılığı fakat bulduğunuz nesnenin manevi değeri çok ama maddi değeri yok. İşte bu Türkiye’de çok fazla bilinmeyen bir şey olsa da sanırım geliştirilmeye açık bir alan. Şuan için tahminimce Türkiye genelinde 70 adet kutu mevcut. Bu kutular çoğaldıkça kullanıcısı da artacak diye düşünüyorum.

Tesadüfen de olsa çok mutlu olduğum bir olaydı sizlerle paylaşmak istedim. Belki sizde bir kutu bulursunuz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir