Bahçemize Yağmur Ölçer

Gönderen Editor Tarih Nisan - 29 - 2012

Çocuğunuz için yağmur ölçme aleti yapmaya hazır mısınız? Haberlerde çocuğunuzun dikkatini çekmesini sağlayacağınız bilgileri öncelikler yakalamaya çalışın. Mesela “Metrekareye düşen yağmur miktarı 2 kg oldu” gibi. Daha sonra bunun ölçülmesi ile ilgili bir deney yapmaya hazır olun.

Yapmanız gereken küçük bir su şişesini alıp üst kısmından biraz kestikten sonra kestiğiniz kısmı ters çevirip içine yerleştirmek.

Aşağıda bunun yapılmış halini görüyorsunuz.

Daha sonra bunu belirli aralıklarla kaç santimetre olduğunu işaretliyorsunuz. Böylece ölçme kavramını çocuğunuza vermiş olacaksınız.

Belli bir uzunluk ölçme aleti ile küçük aralıkları ölçüp çizin. Daha sonra bu şişeyi bahçenizin yağmur gören bir yerine koyun. Özellikle dik durmasına dikkat edin. Bir başka olayın şişenizi etkilemeyeceğinden emin olun.

En son olarak ise yağmur kesildiğinde gidip şişenize bakın ve bunu bir grafikte işaretleyin. Böylece bütün bir kış mevsiminde yağmur yağışını kontrol edebilmiş olacaksınız. Hem ölçme hem de grafik çizme ve okuma kavramlarını çocuğunuza kazandırmış olacaksınız.

Cevapla

Anket

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası