Aracımıza USB Güç Girişi

Aracımıza hem çakmak adaptörü hem de USB güç girişi koymak ister misiniz? Bazı telefonlarlar (özellikle Çin malı olanlar) USB girişi ile şarj olabiliyor. Tabi bu USB girişinin kesinlikle veri aktarımı için kullanılmayacağını bilmeniz gerekiyor. Tek amacımız güç yönetimi olmalı.

Aracımızda bunu yapmak için öncelikle uygun bir yer bulmalıyız. Resimlerde gördüğünüz araç Pirius’tur.  İkinci sıradaki resimde gördüğünüz gibi bir giriş oluşacak. Çakmak adaptörü ve yanında USB şarj girişi.

İlk yapmamız gereken araçlar için gerekli çakmak adaptörünü almak. Üçüncü sırada gördüğünüz resim araçlar için kullanılabilir durumda olan bir çakmak adaptörü. Bunun içini açarak gerekli güç kablolalarını kendi USB güç girişimize bağlayacağız.

Çakmak adaptörün içindeki kabloları ayrıştırarak adaptöre güç veren kabloları belirliyoruz. Bu arada çakmak adaptörünü de USB güç girşinin yanına sabitliyoruz. Sabitleme işlemi sırasında dikkatli olmalısınız çünkü ileride sıkıntı yaratmasın.

Ayrıştırdığımız kabloları kendi USB güç girişimize bağlıyoruz. Güç girişimimizi de sabitledikten sonra ikisinin göz zevkine uygun olmasına dikkat edin. Bu arada ikisinin ortasına bir LED ışık yerleştirerek gece kullanımında rahat bir görme ortamı oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Bütün işlemleri bitirdikten sonra kabloların açıkta kalmaması ve tozlanma veya başka bir yere dokunma ile sıkıntı oluşturmaması için üzerini plastik bant veya yapıştırıcı kapatıyoruz. Kabloların lehim yapılan uçlarının açıkta kalmaması gerek.

Son olarak görünüm bu şekilde (7. resim) görünecek. Bütün parçaların sallanmadığına sağlam bir şekilde sabitlendiğine emin olun. Kabloların tam lehimlendiğine ve elektrik kaçağının ve kısa devrenin olmadığına emin olun.

Son olarak güç girişlerimiz kullanıma hazır. İstediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Tabi bunu geliştirmek sizin elinizde isterseniz projenizi geliştirerek veri aktarımında da kullanabilirsiniz. Biliyorsunuz ki USB’de iki kablo güç için diğer iki kablo ise veri aktarımında kullanılır. Hem çakmak adaptörünü kullanırken aynı zamanda USB güç girişini kullanmak biraz tehlikeli olabilir.

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir