Yanığa karşı un tedavisi

                                 Yanığa karşı un tedavisi

Sosyalmedyada paylaşılan bir yazı dikkatimi çekti.Yanığa ne iyi gelir? sorusuna ilginç bir yanıt verilmiş.Yanık tedavisinde ne kadar etkili olduğunu tam olarak test etmiş değilim ama denemekte fayda var.Unun içine yanan uzvumuzu sokarak tedavi yapılmış olunuyor.İşte o paylaşım:

Yurt dışından bir arkadaşımdan gelen bir e-mail için “aaa iyi oldu aklımızda bulunsun ilk yardım olarak” falan gibi bir teşekkür notu geçtim.
5-10 dakika sonra da mutfakta yemek yapmaya koyuldum, bir yandan da bu maili düşünüyorum, acaba sahiden de işe yarıyor mu falan gibi, nasıl oluyor, acaba hafif yanıklarda mı işe yarar, bir de ekmek fobisi var ya hepimizde, bak şimdi şu unun marifetine.

Bir bilene sorayım işin kimyası nedir falan diye düşünürken, ufak bir tavada kızartma yapacağım, tavanın altını açtığımı unutup yağı elimle tavaya sıvazlayayım dedim ve tabiiii cızzzz. Sol el parmak uçları uffff o biçim yani. Nasıl acıyor!!!

Hemen kabarıverdiler ben dolaptan un çıkarana kadar, ama hemen elimi soktum unun içine. Acı macı kalmadı, oooohhh. Un torbası elde 10 dakika yemek yapmaya devam ettim, Sonra elimi çıkarınca şaşkına döndüm!!! Hiiiiiiç bi şeycik kalmamış, parmaklar aaaaynennn eskisi gibi, ne ağrı, ne sızı, ne su toplama, vs.

Şimdi hepinize tavsiye hemen bir kavanoza un koyup buzdolabınıza koyun, aramaya uğraşmamak kızgın yağ ile bir iş yapacağınız zaman dolaptaki unu hazır tutun.
Denildiğine göre un soğuk olunca daha iyi hissediyormuş insan…

Sohbete katılın

5 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Benim çocuğum 4gün oldu yanalı ikinci derece yanık doktorlar sardı sargıyı alırken çok acı çekiyor unu şimdi uygulasam geçermi sizce bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  2. Evet bu yöntem bana ilk yardım dersinde anlatılmıştı.. sevgili yavrumun boynundan aşağısı komple kaynar çay dökülünce onu 7 kg unun içine yatırdık, 2. dereceden yanıkta iz bile kalmadı hamdolsun.. eşimin iki bacağına kaynar süt döküldü onda da 12-13 kg un kullandık onun yanığı daha büyüktü, 1 gün hafif sızlama oldu.. çok şükür iz bile kalmadı.. şimdi neden unun faydalı olduğunu size anlatayım.. bilginiz olsun.. derinizde bir nokta yandığında, aslında yanma işlemi uç noktadan başlayıp içeriye doğru gider.. Hali ile de siz fark etmesenizde, o bu yangın, derinin daha altına kadar devam eder.. vucut o bölgeye yangını söndürmek için hemen su gönderir.. deri bu yüzden su toplar.. o bölgede devam eden yangını söndürmek için.. yangının devam edebilmesi için gerekli olan, oksijeni deri üzerindeki gözenekler sağlar.. un ise, bu gözenekleri kapatarak, oksijen girişini durdurup, yangını söndürür.. bu kadar çabuk etkili olabilmesinin temel sebebi budur.., yanık sırasında deride oluşan narkozu durdurarak, o bölgedeki hücrelerin yanık sırasında uğradıkları güç kaybını ortadan kaldırır.. kısacası bu yüzden un işe yarar.. undan sonra o bölgenin su toplamamasının sebebi ise yüce yaratıcının bize vermiş olduğu kontrol ve savunma sisteminin, ateşin söndüğünü farkedip, ödem toplamaktan vaz geçmesidir..

    Un ile tedavide ilk 5 dakika çok önemlidir. ilk 5 dakika yanan bölgeyi yoğun un altında bırakırsanız, ozaman en geç 30 dakika içerisinde yanık tedavi olur..

  3. Muhteşem bir yöntem teşekkür ederim .Kuzenim iftardan sonlar çay içerken eline döktü
    Un tedavisini yaptık ,gözlerimize inanamadık

  4. çok teşekkür ederim kardeşimin eli yanmıştı çok işimize yaradı yavaş yavaş iyileşiyorrrr.:)

  5. Kesinlikle DOĞRU !!! Dün akşam kaynar çorba döküldü..İnanılmaz kötü yandı,iltihaplanmaması mümkün değildi..Hemen soğuk suya tuttum,sonra un poşetine elimi komple sokup,yarım saat kadar tuttum.Çıkardığımda gözlerime inanamadım,hiçbirşey kalmamıştı ve ağrı,acı,kızarıklık bile yoktu..tavsiye ederim gerçekten..