Şişelerden Dekor Yapalım

Gönderen Editor Tarih Ekim - 8 - 2011

Evimizde kullanmadığımız veya atıl durumda olan şişelerimizi dekor haline getirebiliriz. Hatta bunların üzerilerine bir mum dikip eriterek değişik mumluk da yapabiliriz.

Haydi yapmaya başlayalım.

.

.

.

.

.

.

.

Bunlar gerekli malzemelerimiz. Eski cam şişeler, istediğimiz bir renkte boya. Bant, kalem, cam temizleyici ve maket bıçağı.

.

.

.

.

.

.

Öncelikle şişelerimizi cam temizleyici ile yıkayıp üzerindeki kağıt ve yapışkanların düzgün bir şekilde çıkmasını sağlıyoruz.

.

.

.

.

.

.

Temizlenen şişelerimiz bu halde olacaklar.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Şişelerin üzerine kağıt bantlarımızı yapıştırıyoruz. İz bırakmayan ve üzerine resim çizilebilen tarzda olması gerekiyor.

.

.

.

.

.

.

Şişelerin üst kısımlarını da bant ile kaplıyoruz. İçine boya kaçmaması bizim için önemli. Ayrıca en son çıkardığımızda da düzgün bir görünüm elde etmek istiyoruz.

.

.

.

.

.

.

Bantların üzerine istediğimiz dekoru çiziyoruz. Burası sizin hayal gücünüze kalmış. İsterseniz çiçekler çizin isterseniz yanan bir mum çizin.

.

.

.

.

.

.

Maket bıçağı yardımı ile çizdiğimiz şekillerin etrafını keserek fazlalık bantları çıkarıyoruz.

.

.

.

.

.

.

Bantların çıkmış hali.

.

.

.

.

.

.

.

Üst tarafını değişik bir boya ile alt tarafını ise başka bir değişik boya ile boyayacağımız için ilk olarak üst tarafı boyuyoruz.

.

.

.

.

.

.

Üst tarafın boyası boyanıp kuruduktan sonra üst tarafı bantlıyoruz ve boya sıçramasını engelliyoruz. Bazı bantlar kuvvetli olacağı için tam kurumuş olmasını beklemelisiniz. Ayrıca bir kağıt yardımı ile de bantlayabilirsiniz.

.

.

.

.

.

Alt kısmını ikinci bir renk ile boyuyoruz.

.

.

.

.

.

.

.

Boyama işlemi bittikten sonra kurumasını bekliyoruz. Burada boyanın eşit dağıldığından ve iz kalmadığından emin olmalısınız.

.

.

.

.

.

.

.

.

Üst kısımdaki ilk boyanan bölümün kağıdını çıkarıyoruz. Böylece düzgün bir şekil elde etmiş olacağız. Diğer kısımda bıraktığımız bantları da çıkararak zemin rengini ortaya çıkarmış oluyoruz.

.

.

.

.

.

Ve en sonunda şişelerimiz hazır. Sizin hazırladığınız desen ve görünümde bir mumluğunuz veya bir dekor malzemeniz oluştu. Güle güle kullanın.

 

Cevapla

Anket

  • Hiç aşık oldunuz mu?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası