Basma Füze

Her zaman öğrencilerin bilgisayar başında veya kapalı mekanlarda oynamasından şikayet ederiz. Bu mekanlarda olduğu sürece de kaslarının gelişmesinin veya sosyallik kazanma süresinin yavaş olduğu kanıtlanmıştır.

Peki çocuklarımızı dışarıya nasıl çıkarabiliriz? Tabi ki küçük etkinliklerle. Mesela basma füze etkinliği öğrencilerin yarışma, üretme ve eğlenme faaliyetlerini göstermesine neden oluyor.

Peki bu basma füze nasıl yapılıyor?

Aslında mantık olarak da yapım olarak da çok basit. T şeklindeki pvc boruları birleştirip daha sonra ucuna bir füzeye benzer boru takıyoruz ve bir taraftan verdiğimiz hava ile füzenin fırmasını sağlıyoruz.

En uzağa kim gönderecek? Eskiden oynadığımız tüf tüf denilen oyunun mantığına da benziyor biraz. O oyunda kağıttan yaptığımız füzeleri boruların içine koyar derin bir nefes alıp hedefe atardık. Bunda da zıplıyoruz.

Gerekli malzemelerimiz tamamiyle yukarıda gördüğünüz malzemelerden oluşuyor. T şeklindeki ayırıcımız, kör tıpalarımız, ve füzemizi yerleştirmek için gerekli dirseklerimiz. Tabi ki inşa için gerekli plastik borularımız.

Borularımızı şekildeki gibi birbirine sabitledikten sonra kendimize havayı verebileceğimiz bir bölüm oluşturmamız gerekecektir. Bunun içinde bir plastik şişe kullanacağız. Normal günlük kullandığımız gazlı içecek şişelerinden olabilir. Bunun kapağını şekildeki gibi havayı vereceğimiz yere sabitliyoruz.

Yukarıda resimlerde gördüğünüz gibi fırlayacak olan füzemizi de inşa ediyoruz. Füzemiz şekildeki gibi süslenmiş olursa daha bir havalı olacaktır. Bunun için de yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz.

Ve Sonuç:

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir