Seçimler ne zaman?

Seçimler ne zaman olacak sorusuna cevap vermek için önce ülkemizdeki seçimlerin hangi aralıklarda ve nasıl yapıldığını hatırlayalım.Açıklamaların devamında ise seçimlerin ne zaman yapılacağını öğrenelim.

Türkiye’de milletvekili seçimleri yani genel seçimler,2007’den önce 5 yılda bir yapılırken,2007 yılında yapılan referandumdan sonra 4 yılda bir yapılmaktadır.Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne toplam 550 milletvekili için,temsili sistemi ile yapılır. Bir parti mecliste yer alabilmek için, ulusal düzeyde oyların en az %10’unu almalıdır.Seçim bölgesinde ise,nüfus ve seçmen yoğunluğuna göre daha önceden belirtilen milletvekili sayısı alınan oylara göre paylaşılır.Bağımsızlar da bir milletvekilinin alacağı oyu kadar oy çıkarsa milletvekili olabilir.Son genel seçimler 12 haziran 2011 yılında yapılmıştı.Bu tarihe 4 yıl eklersek 25.dönem milletvekilleri seçimleri 14 Haziran 2015 pazar günü yapılması beklenmektedir.Son kesin tarihi ise Yüksek Seçim Kurulu belirtecektir.Partiler arası ortak karar,erken seçim kararı gibi olağanüstü durum olmazsa genel seçimlerin 14 Haziran 2015’de olması gerekmektedir.

secimler ne zaman

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimleri,2007 yılında anayasada yapılan değişikliğe kadar meclis tarafından 7 yılda bir seçilmekteydi.2007 yılında anayasada yapılan değişiklikle halk Cumhurbaşkanı seçimleri beş yılda bir yapılır.Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.Cumhurbaşkanı seçimi, Cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde; makamın herhangi bir şekilde boşalması hâlinde ise boşalmayı takip eden altmış gün içinde tamamlanır.

Cumhurbaşkanı seçim dönemi, Cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki altmışıncı gün, makamın herhangi bir şekilde boşalması hâlinde ise boşalmayı takip eden gün başlar.Yüksek Seçim Kurulu tarafından, seçim takvimi belirlenir ve ilân edilir. Genel oyla yapılacak seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur.İlk oylamada bu çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamayı izleyen ikinci pazar günü ikinci oylama yapılır.Bu oylamaya,ilk oylamada en çok oy almış bulunan iki aday katılır ve geçerli oyların çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilmiş olur.Tek aday olursa oylama referandum şeklinde yapılır. Aday geçerli oyların çoğunluğunu alması hâlinde Cumhurbaşkanı seçilmiş olur.Oylamada, adayın geçerli oyların çoğunluğunu alamaması hâlinde seçim yenilenir.
Kırk yaşını doldurmuş ve yüksek öğrenim yapmış Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri veya bu niteliklere ve milletvekili seçilme yeterliğine sahip her Türk vatandaşı Cumhurbaşkanı seçilebilir.Cumhurbaşkanlığına Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri içinden veya Meclis dışından aday gösterilebilmesi en az yirmi milletvekilinin yazılı teklifiyle mümkündür. Her bir milletvekili ancak bir aday için teklifte bulunabilir.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresi 28 Ağustos 2014’te dolacaktır.Bu tarihten öncesi 60 günlük süreçte Yüksek Seçim Kurulu’nun belirleyeceği seçim takvimine göre seçimler yapılacaktır.
Yerel seçimler ne zaman yapılacak sorusuna cevap vermeden önce yerel seçimler yani İl genel meclisi üyeleri,belediye başkanı ve belediye meclisi üyeleri,köy ve mahalle muhtarları ile ihtiyar meclisi ve heyeti üyeleri seçimlerini nasıl yapıldığını belirtelim.Mahalli idareler seçimleri serbest, eşit, gizli, tek dereceli, genel oy, açık sayım ve döküm esaslarına göre,yargı yönetim ve denetimi altında yapılır.İl genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için yapılan seçimlerde, onda birlik baraj uygulamalı nispi temsil sistemi,belediye başkanlığı seçiminde ise çoğunluk sistemi uygulanır.

Yerel seçimlerin 5 yılda bir yapılır.En son 29 Mart 2009 yılında yapılmıştır.Normal şartlarda 30 Mart 2014 tarihinde yapılması gerekiyor,Mart ayında yapılacak yerel seçim tarihi için son sözü yani kesin tarihi ise Yüksek Seçim Kurulu belirleyecektir.Ak Parti ve MHP milletvekilleri tarafından,kış koşullarında seçim yapılmasının zorluğu gerekçe gösterilen anayasa değişikliği ile 27 Ekim 2013 tarihine çekilmek için yapılan kanun teklifi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün vetosundan dönmüştü.Yerel seçimlerin 30 Mart 2014 tarihinde yapılması bekleniyor.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir