Samsung – Apple patent savaşında Nokia’da taraf oldu

Samsung – Apple patent davaları sürerken  süpriz bir gelişme yaşandı.Nokia,mahkemeye başvurarak Apple lehine müdahil oldu.Daha önceden 2007 yılında iPhone üretiminde Apple ile Nokia benzer patent uyuşmazlığı yaşanmış,davalık olmuşlardı.

apple-samsung

Hatırlanacağı üzere ABD’de devam eden patent davasında Yargıç Lucy Koh geçtiğimiz günlerde Samsung’a verilen 1.05 milyar dolarlık cezada kanıt yetersizliği gerekçesiyle indirime gitmişti. Fast Company‘nin haberine göre bu gelişme üzerine Nokia mahkemeye başvurarak Apple’a destek çıktı.

Samsung’un cezasının 598 milyon dolara düşürülmesinin ardından dava temyize gitti ve patent ihlali konusu 14 Samsung cihazını kapsayacak şekilde yeni duruşmalarla devam ediyordu. Ancak Nokia’nın mahkemeye sunduğu mektup, rüzgarı tekrar Apple lehine çevirdi.

Belirtilene göre Nokia mahkemeye ilettiği mektupda patentlerin yenilikçi ürünlerin gelişiminin desteklenmesinde hayati role sahip olduğu ve herhangi bir ihlal durumunda söz konusu ürünlerin yasaklanmasının gerektiğine dikkat çekti. Nokia ayrıca mahkemenin kanıt istediğinin yerine getirilmesinin mümkün olmadığını da dile getirirken, mahkemeden çıkacak kararların diğer patent davalarına emsal olabileceğinin de altını çizdi.

Bu durumun davayı nasıl etkileyeceği şimdilik bilinmiyor. Ancak genel kanı Nokia’nın bu şekilde görüş bildirmesinin Apple’a avantaj sağlayacağı yönünde. Buna rağmen Nokia’nın Apple’a neden destek çıktığına ise anlam verilebilmiş değil. Zira 2007 yılında iPhone nedeniyle Apple ile Nokia arasında benzer bir patent ihlali davası yaşanmıştı.

Diğer yandan Samsung’un Android’in ardından Windows Phone platformunda da liderliği eline geçirme potansiyelinin Microsoft’a bel bağlayan Nokia’yı endişelendirdiğini ve bu nedenle Apple’a yardım ettiği görüşünü savunanlar da bulunuyor.

Kaynak:sosyalmedya.co

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir