IMF Türkiye ilişkileri

IMF Türkiye ilişkileri artık bitme aşamasına geldi.Haber7’nin haberine göre Türkiye , ilk  1961 yılında başlayan stand-by anlaşmasından sonra tam 52 yıl sonra IMF ‘den 2 ay sonra kurtuluyor.IMF Türkiye ilişkileri 13 Mayıs itibariyle son 424 milyon dolarlık taksidi de ödediği taktirde bitecek.Türkiye 14 Mayıs’ta  yeni bir IMF’siz döneme girecek.

Türkiye mayıs ayındaki 424 milyon dolarlık taksidi de ödediği taktirde artık IMF ile olan borç ilişkisini de bitirecek. IMF’den ilk borcunu 1961 yılında alan ve Fon’dan bugüne kadar 50 milyar doların üzerinde kaynak kullanan Türkiye, böylece yepyeni bir dönemin de kapılarını açmış olacak. Türkiye’nin IMF’ye ödemesi gereken tutar yaklaşık 281 milyon SDR. Bu arada hatırlatmakta fayda var.
IMF nezdinden herhangi bir ülkenin para birimi kullanılmıyor. Buna karşılık Fon’un yaptığı ödemeler ya da Fon’a yapılacak transferler SDR olarak hesaplanıyor. Özel çekme hakları olarak çevrilen birim dolar, euro, sterlin ve yenin bazı oranlarla karıştırılmasıyla hesaplanıyor. En son 1 Ocak 2011’de hangi para biriminin sepette ne kadar ağırlığı olacağına karar verilmişti. Bugün 1 SDR, 0,374 euro, 0,094 yen, 0,113 sterlin ve 0,419 dolardan oluşuyor.

dolar

Artık sadece 4. madde için geliyorlar

Başta 2001 olmak üzere, Türkiye’nin kendi ayağına kurşun sıkarak oluşturduğu krizlerde IMF her zaman, Türkiye’nin bu ‘yaralı’ durumundan yararlanmaya çalışan bir kurum olarak gösterilmişti. Hükümet, mali disiplini sağlamlaştırmak için 2005 yılında imzaladığı stand-by anlaşmasının ardından Fon’la bir daha masaya oturmadı. 2010 yılında görüşmeler, ani bir kararla rafa kaldırılmıştı.
Şu an IMF sadece ‘dördüncü madde’ görüşmeleri için Türkiye’ye geliyor. Görüşmeler, tüm üye ülkelerin her yıl gerçekleştirmesi gereken bir konsültasyon.

Kaynak:Haber7

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir