|

Asgari ücretten vergi alınmayacak

TBMM’de  yeni anayasa oluşturma çalışmalarında,meclisteki dört parti asgari ücretten vergi alınmamasında konusunda anlaşmaya vardı. Yeni anayasada  “asgari ücretten vergi alınmayacak” hükmü eklenecek.

TBMM’deki siyasi partilerin kendi görüşlerini bildirdiği yeni anayasaya ilişkin çalışmalar bugün de devam etti.
Anayasa Uzlaşma Komisyonu “Çalışma, İş Güvenliği ve Adil Ücret Hakkı”, “Kamu Hizmetlerine Girme Hakkı”, “Vatandaşlık’, “Seçme, Seçilme ve Siyasi faaliyette Bulunma Hakkı” maddelerini görüştü. Anayasa Uzlaşma Komisyonundaki Yazım Komisyonu, çalışma hayatında asgari ücretten vergi alınmaması konusunda uzlaştı.
“Asgari ücretten vergi alınmayacak”  hükmünün yeni anayasaya  eklenmesi kararlaştırıldı.Bu hükme göre asgari ücretten vergi ne zaman kalkacak derseniz cevabı yeni anayasa çıkınca olacaktır.
Bu hükme göre, çeşitli adlar altında vergi olarak asgari ücretten yapılan 205 liralık kesinti artık yapılmayacaktır. Ayrıca komisyon’da, çalışan kadın ve erkek için eşit işe eşit ücret ilkesinin esas alınması kararlaştırıldı. İşverene, iş kazası ve meslek hastalıklarından doğan tazminatlar için primi kendisi tarafından ödenen sorumluluk sigortasını yaptırma zorunluluğu da konusunda da uzlaşı sağlandı

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir