Müzikli Işıklar

Yanda gördüğünüz şeffaf kutu müziğe duyarlı. Yani müzikteki ritme göre yanıp sönüyor. Bunu yapmak aslında çok zor değil. Fakat biraz elektrik bilgisine sahip olmak gerekli.

Şimdi yavaş yavaş yapılışını inceleyelim.

.

.

.

.

Öncelikle gerekli malzemelerimizi belirleyelim. İstediğimiz kadar led ışık alıyoruz. Bir adet müzik verilerini aktarmak için jack girişi lazım. Bir adet tip 31 transistör, 12 v için gerekli elektrik kaynağı, kablo, kutu yapımı için pleksiglas veya akrilik levha, silikon.

.

.

.

.

.

Öncelikle kutumuzu oluşturmalıyız. Kutunun şeklini biz kare prizma şeklin belirledik. Siz isterseniz daha değişik geometrik cisimler kullanabilirsiniz.

Akrilik levhaları istediğimiz geometrik şeklin ayrıtları halinde kesiyoruz.

.

.

.

.

.

Arka kısımda kalacak olan ve kablolarımızın giriş çıkışının olacağı alanları delmemiz gerekiyor.

.

.

.

.

.

.

Daha sonra silikon kullanarak kutumuzu oluşturuyoruz. Silikonların düzenli ve kalın olmaması görünüş açısından yeterli olacaktır.

.

.

.

.

.

.

.

Kullanacağımız devrenin şeması yanda gördüğünüz gibi olacak. Yani jacktan alınan veriler transistör yardımı ile led ampullere aktarılacak. 12 Voltluk akım ile enerji desteği sağlanacak.

.

.

.

.

.

.

İşte transistörün bağlantısı bu şekilde olacak. Lehim ile tutturma her zaman daha yararlıdır fakat lehim makineniz yoksa bant ile sabitleyebilirsiniz.

.

.

.

.

.

.

Ana güç kablomuzun gireceği bölüm de yanda gördüğünüz gibi olmalıdır. Kablonun zarar görmemesi de faydalı olacaktır.

.

.

.

.

.

.

.

Kutunun içine sabitlemeden önce deneme yaparsanız sık sık takıp çıkarma işlemlerinden kurtulmuş olursunuz. İşi sağlama almak önemlidir.

.

.

.

.

.

.

Ve her şey tamamsa kutunun içine silikonla sabitleyip kapağımızı kapatıyoruz. Artık her şey hazır. Gece müziği açıp eğlenceli vakitler geçirebiliriz. Hatta bunu bir mikrofona bağlayıp sese duyarlı hale getirebilirsiniz.

.

.

.

.

.

Nasıl çalışıyor diye merak ediyorsanız işte video:

Sohbete katılın

5 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. S.a
    Öncelikle teşekkürler… Bu yaptığımız çalışmada jakı pc veya müzik cihazına taktığımız zaman sesi kesiyor mu ?

  2. sa paylaşım için tşkkrler öncelikkle yaa bn onu araba yapmayı düşünüyorum arka cam altına haparlörlerin yanına led’lerin yerine buu kordon ledd ler vr birbirine parelel baglı ledd ler hortum led gibi nasıl yapabilirim.yardımcı olursanız sevinirim tşkkller