Mental Matematik ve Soroban

Türkiye’de yeni yeni gelişmeye başlayan bir eğitim çeşidi Soroban. Zaten televizyonlarda da son zamanlarda oldukça fazla görmeye başladık bu eğitim çeşidini. Daha kolay hatırlamanız için ellerini kaldırmış ve değişik hareketler yapan çocukları göstersem hemen hatırlarsınız zaten.

Soroban aslında bir abaküs. Japonların kullandığı bir abaküs olması dolayısıyla bizimkilerden farklı. Bu abaküste yandaki resimde de görebileceğiniz gibi üstte beşlikler altta ise diğer sayılar bulunmakta.

Sayıların nasıl yazıldığını da yukarıda görebilirsiniz. Dikkat ettiğiniz üzere 10 üzeri 14’e kadar işlem yapılabilmekte. Yani 15 basamaklı bir sayıda işlem yapabilirsiniz.

Soroban bir eğitim sistemidir ve eğitime 5. yaş itibari ile başlanabilir ve 10-11 yaşa kadar eğitim verilebilir. Peki diğer zamanlarda verilemez mi? Aksine verilebilir fakat en verimli olduğu dönem 5 ile 10 yaş arası. Özellikle ilköğretim döneminde verildiğinde çok kolay bir şekilde işlem yapılabilir.

Tabi bütün işlemlerin bir sırası var. Öncelikle 1 basamaklı toplama ve çıkarma, sonra 2 basamaklı, sonra 3 basamaklı derken devam eder. Daha sonra 7 yaş civarına geldiğinde ise (erken de olabilir) çarpma işlemi verilir. Daha sonra bölme ve kök alma gibi işlemler yapılır.

Bu tür işlemler bittikten sonra anzan denilen bölüme yani yanıp sönen sayılara gelir sıra. Bu bölümde de yanıp sönen sayılar tek tek işleme sokulur ve bu saniyeler içinde yapılır.

Soroban kitapları için:

Soroban league manual kitabı indir: Buraya tıkla.

Soroban eğitim kitabı indir. Buraya tıkla.

Soroban takashikojima kitabı indir. Buraya tıkla.

İşte örnek görüntüler:

 

 

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir