Ejderha Göktaşı Yağmuru (Kaçırmayın)

7-10 Ekim 2011 tarihlerinde gerçekleşecek olan 6.6 yıllık periyoda sahip “Ejderha Göktaşı Yağmuru”nun, 2011 yılında da saatte yaklaşık 1000 göktaşı (akanyıldız) ile gözlenmesi bekleniyor. Bu göktaşı yağmurunun en iyi gözleneceği yerleri belirleyen NASA, Doğu Avrupa bölgesinin (özellikle Türkiye, Mısır gibi ülkelerin) bu önemli gök olayının gözlenmesi için en elverişli bölge olacağını duyurdu.

Bunun üzerine birçok turizm firması yurtdışından gelecek olan binlerce amatör ve profesyonel gökbilimci için Kapadokya bölgesine turlar düzenliyor. Türkiye’de de İstanbul Üniversitesi – AAK, Uludağ Üniversitesi – ULUASTRO, Erciyes Üniversitesi – ASTER, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi – FİZAST, Ankara Üniversitesi – ASART, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü – AFT, İstanbul Teknik Üniversitesi – Astronomi Kulübü, İstanbul Kültür Üniversitesi – İKÜ-ASTRO, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nden gökbilime ilgi duyan bir grup öğrenci bu önemli gök olayını, doğa harikası bir bölge olan Kapadokya’da karşılamak için bir araya geldi. Bu kapsamda düzenlenecek etkinliğin amacı, Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanından katılacak olan amatör ve profesyonel gökbilimcilerle bir araya gelip, göktaşı yağmurunun saatlik meteor ortalamasını belirleyerek, amatör ve profesyonel gökbilime katkıda bulunacak bir çalışma yapmak ve bu olayı bir kamp havasında eğlenceli ve disiplinli bir şekilde halka açık olarak gerçekleştirmektir.

Bu sene “Ejderha Göktaşı Yağmuru” ile başlayan “Göktaşı Yağmuru Gözlem Kampı”nın gelecek yıllarda da diğer önemli ve ünlü göktaşı yağmurları için düzenlenerek gelenekselleşmesi bekleniyor. Ayrıca uluslararası katılımlı olarak gerçekleşeceği düşünülen bu etkinlik, çeşitli üniversitelerden öğretim görevlileri ve üniversite etkinliklerine sponsor olan bazı firmalar ile belediyeler tarafından da destekleniyor.

Similar Posts

3 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir