Bulmacalar Zeka Geliştirir mi?

Çok bulmaca çözen kişilerin genellikle daha zeki oldukları kanısı vardır halk arasında peki sizce bulmaca çözen kişiler gerçekten çözmeyenlere oranla daha mı zekidir? Bazı gazeteler günlük olarak bazı gazeteler ise haftasonları bulmaca ekleri vermektedir. Bu bulmacaların içinde çengel, kare, sayı bulmaca, kelime bulmaca, farkı bulma gibi çeşitli bulmacalar bulunmaktadır.

Bu konuda yapılan araştırma (tez konusu) var mı bilmiyorum ama edindiğim bilgilere göre bulmaca çözmenin zekayı geliştirici yönde etkisi var. Özellikle puzzle (yapboz) gibi bulmacaların bütünden parçaya veya parçadan bütüne ilişkiyi güçlendirdiği bilinmekte. Gazete bulmacaları ise çözüm getirme, eş sesli kelimeleri bulma veya deneme yanılma özelliklerini güçlendirmektedir.

Tabi bunları sürekli çözen ve elinden düşüremeyen bulmaca bağımlısı kişilere de kötü bir haberimiz var. Edindiğim bilgilere göre sürekli aynı tip bulmacayı çözen kişilerde bunama eğilimi yüksek oluyormuş. Bu da sanırım bulmacaların sürekli tekrar etmesi, ezberleme ve küçük tekrarlar ile beyni çalıştırmadan dolayı olabilir.

Cevaplarınızı bekliyoruz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir