Matematiği Öğrenmek İçin Fazla Güzelim

Eylül ayının gelmesi ile okul masrafları da açılmış oldu. Aileler tarafından kalem, silgi, defter, çanta derken masraflar gittikçe çoğalıyor. Özellikle ortaokul ve üzeri öğrenciler ise kendilerine daha özel ürünler almak için çırpınıyor. Mesela süslü kalemler, güzel dosyalar falan filan. Geçen senenin notlarına bakılmaksızın her sene aynı telaş yine yaşanmakta.

Fakat okulların başlaması ile öğrencilere (özellikle kız) bakıldığında yine aynı geçen senenin tekrarını görmekteyiz. Bayanların beyin yapıları erkeklerden daha farklı ve karmaşıktır. Bunun yanında bayanlar daha duygusal ve duygularının yolunda giden kişilerdir. Erkekler ise bunlara göre daha basit düşünen ve mantıklı hareket ederler. Bu yüzden çevresindeki arkadaşlarına göre daha güzel (!) olarak tanımlanan kızlara bakıldığında genellikle matematiklerinin zayıf oldukları görülmektedir.

Psychology today dergisinde yapılan tartışmalar da yine bu yönde. Güzel kızlar matematikten anlamazlar. Neden olarak ise genellikle ilgi odaklarının aşk, romantizm gibi konular oldukları gösterilmiş. Romantik bir akşam yemeği hayal etmek veya bir erkek arkadaşı ile aşk dolu günler geçirdiğini düşünmek onu ders çalışmaktan alıkoymaktadır. Zaten hayal kurma üzerine olan bir yaşamdan da mantıklı bir dersi anlaması beklenemez.

Dolayısıyla popüler olan kızlar genellikle matematikten uzak bir şekilde yaşamaktadır. Halbuki erkeklerde bu olay bu şekilde işlemez. Genel olarak erkekler romantik anların dışında mantıklı olarak da düşünebildikleri için bu durumdan kurtulurlar. Bunu ise şu örnekler açıklamışlar; bir erkek futbol takımına büyük bir aşk ile bağlıdır. Sürekli onu düşünür ve onunla ilgili bütün bilgileri edinir. Fakat bir iddaa oyununda takımının yenileceğini biliyorsa yine de körü körüne takımına güvenmez. Burada mantıklı düşündüğü için popüler erkeklerin matematik ile ilgili bağları da kuvvetlidir.

Sonuç olarak sınıflara da bakıldığında yine popüler ve güzel kızların gerçekten de matematik ve bilim alanlarından uzak oldukları gözlemlenmektedir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir