Tebrikler! Bu yazıyı okumakla tam 25 puan kazandınız. şifrenizi profilinizdeki puanınızın yanında bulunan (+) işaretine tıklayarak açılan sayfaya girdiğinizde puanınız hesabınıza aktarılacaktır.

Uzay Mekiğinin Uzaydaki Gürültüsü

Gönderen Editor Tarih Eylül - 18 - 2011

Artık uzay yolculukları sıradanlaştırılmaya çalışırken insanoğlu yeni keşiflere de kucak açmaya başladı. Uzayda yolculuk için şirketler Ay’a doğru uzak mekikleri fırlatmakta. Tabi bunların ücretleri şuan için normal bir vatandaşın karşılayabileceği miktarlarda değil. Bu kişileri aynı zamanda özel giysilerle uzaya salıp orada dolaşmaları da sağlanıyor.

Peki uzayda dolaşırken başka bir uzay mekiği yanınızdan geçse nasıl bir gürültü olur? Düşündünüz mü hiç çok yüksek desibellerde kalkış yapan uzay mekiklerinin uzayda nasıl bir gürültü olur?

Çok düşünmenize gerek yok. Sıfır desilbel. Neden mi? Çünkü hava yok. Biliyorsunuz ki ses dalgalar halinde yayılır ve sesin yayılması için hava olması gerekir. Onun için uzayda uzak mekiklerinin sesi hiç duyulmaz. Peki astronotlar nasıl haberleşiyor o zaman diye soracak olursanız onların konuşma sistemi tamamen özel olup radyo dalgaları sayesinde oluyor.

 

Cevapla

Anket

  • Bir günde kaç saat internette vakit geçiriyorsunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası