Yağmur Damlaları Neden Tek Tek Düşer?

Hiç düşündünüz mü yağmur damlaları neden tek tek düşer? Aslında tek tek değil de birlikte düşseydi herhalde yağmur yağdığında etrafta hiçbir şey kalmazdı. İnen su kütlesi tarafından ezilirdi.

Bir islami inanca göre her yağmur damlasını bir meleğin indirdiği söylenir. Fakat her inancın bilimsel bir açıklaması da mutlaka vardır.

Yağmur damlalarının tek tek düşmesinin nedeni iki tanedir.

1- Yüzey gerilimi

2- Limit hız.

Yağmur damlaları bulutlardan ister kar ister dolu ister yağmur olarak gelsin ilk çıkışı su halindedir. Daha sonra ani soğumalarla kar veya dolu olur. Buluttan çıkan yağmur damlaları her ne kadar birleşmek isteselerde aşağı doğru düşerken limit hıza yaklaştıkları için birbirlerinden ayrılırlar. Bir yandan birleşme için çalışan damlalar aşağı düşme hızları nedeniyle birbirlerinden koparlar. Böylece aşağı düşerken ulaştıkları en son hıza geldiklerinde alabilecekleri en büyük kütleye sahip olurlar.

Yüzey gerilimi ise daha da küçülmelerini engeller. Yani daha küçük parçalara ayrılıp en küçük halde gelmelerini engeller. Her ne kadar küçülselerde yine de birkaç su damlasının birleşimi halindedir ki bunların ayrılmasını da yüzey gerilimi engeller.

Bunu şöyle açıklayabiliriz. Mesela ağzına kadar su solu bir bardağa bir damla daha su koyun. Suyun taşmadığını göreceksiniz. Fakat bardağın üzerinde oval bir yapı oluşur. İşte bu yüzey gerilimidir.

Aynı deneyi evinizde de yapabilirsiniz. Bahçe hortumunu yukarıya doğru tutun. Suyu sonuna kadar açın ve ağzını biraz sıkın. Her damlanın tek tek indiğini göreceksiniz.

Similar Posts

2 Comments

  1. Arkadaşlar yağmurun yere tek düşmesinin sebebi;Yağmur suları yukarıdan aşağıya inerken damlacıklar üzerindeki elektron sayıları devamlı olarak yer değiştirir.Yani elk. sayısı tek rakamsa +1 alır,çift rakamsa 2 ye bölünür.Yere düşünceye kadar bu sayı 1 olur.Yani hangi sayı olursa olsun tek ise +1 çift sayıda bölü 2 yapın sonuç 1 olur.Onun için yağmur yere 1 damla olarak düşer.deneme;sayı 7 olsun 7+1=8 /2=4/2=2/2=1 başka sayı olsun msl;Sayı 10 10/2=5+1=6/2=3+1=4/2=2/2=1 Bu işlem bütün sayılar için geçerlidir.

  2. Bir kaç ay önce bir şey ararken bu siteyi buldum ve bir kaç sayfa inceledikten sonra çıktım şimdilerde bakıyorum da haftada hiç yoksa beş on kere kendimi bu sitede buluyorum. yararlı ve kullanışlı makaleler emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir