Tebrikler! Bu yazıyı okumakla tam 25 puan kazandınız. şifrenizi profilinizdeki puanınızın yanında bulunan (+) işaretine tıklayarak açılan sayfaya girdiğinizde puanınız hesabınıza aktarılacaktır.

Uyumak Ne İçin Gerekli

Gönderen Editor Tarih Ocak - 14 - 2012

Her zaman düşünmüşümdür neden uyuruz diye. Hatta bazı zamanlar en çok şikayetçi olduğum konu olmuştur. Gün içindeki yoğunluk o kadar çok ki zaman yetmiyor artık diğer işleri tamamlamaya.

Son araştırmalarım sonucu uykunun aslında beden için değil beyin için gerekli olduğunu göstermiş. Yani aslında siz bedeninizi uyumadan da dinlendirebiliyorsunuz. Gerekli ek maddelerle hiç uyumadan devam edebilirsiniz. Fakat bu beyni öldürüyor.

Her ne kadar sınırsız bir kapasiteye sahip olsa da beynimiz, bunun günlük sınırı var. Gün içinde öğrenilen, yaşanan bütün her şey beyine kaydediliyor.  Gün sonunda beynin yorgun düşmesi ile vücut uyumak istiyor ve hatta beyne çok oksijen göndermek için esnemeye başlıyor. Uyku sırasında ise geçmişte veya o gün öğrenilen kaydedilen bilgileri gerekli yerlerine yerleştirip kaydediyor. Hatta bazı gereksiz bilgileri siliyor.

Bunu ben bir masaya benzettim. Gün boyunca yapılan bütün çalışmaların masanın üzerine atılması ve gün sonunda da masanın üzerinin düzenlenmesi gibi. Uyku saati ise genellikle yetişkinlerde 7 saat olarak yeterli görülüyor.

Cevapla

Anket

  • Gelecekle ilgili bir hedefiniz var mı?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası