TRT Okul Yayında!

“Yaşam Boyu Eğitim” sloganıyla yola çıkan TRT’nin eğitim kanalı “TRT Okul”, Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı görkemli törenle yayın hayatına başladı.

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da, eğitimde klasik dönemin kapandığını ve her yaşa, her çağın ihtiyacına uygun eğitim ve diploma sahibi olma imkanı getirildiğini hatırlatarak, bu çerçevede TRT Okul kanalının önemine vurgu yaptı.

Çubukçu, “TRT Okulu’nda bu anlamda büyük bir farkındalık oluşturacağını, Anadolu Üniversitesi’nin uzun yıllara dayanan birikim ve tecrübesinden de yararlanarak katılımcı interaktif güleryüzlü bir ortam oluşturacağına inanıyorum” diye konuştu.

Hangi Programlar Olacak?

Kanalın program içerikleriyle ilgili de bilgi veren Şahin, şunları söyledi:

“Kanalın konsepti 12 saat açık öğretime tahsis ediyoruz. Geriye kalan 12 saati de biz kullanıyoruz. 12 saat içinde eğitim adına aklınıza gelen ne varsa onu göreceğiz. Bunun içerisisinde sağlık eğitimi var, din eğitimi var , tarım eğitimi var, eğitimin eğitimi var. Film olacaksa eğitimle ilgili olacak. Resim eğitimi var, müzik eğitimi var yani uzaktan ne kadar olabilekcekse bu kanalda bu tarz programlar olacak.”

TRT Dev Adımlarla Büyüyor

TRT, televizyon yayıncılığında 43’üncü yılını kutluyor. TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, kurumun geldiği noktayı ve hedeflerini TRT Haber’e anlattı.

Yeni kanalı TRT Okul ile birlikte 14’üncü kanalını açan ve gücüne güç katan TRT, emin adımlarla büyümeye devam ediyor.

Televizyon yayıncılığında 43’üncü yılını kutlayan kurumun geldiği noktayı ve hedeflerini, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, TRT Haber’e anlattı.

“Kuruluş Yıldönümünü TRT Okul’la Taçlandırıyoruz”

Şahin, “2007 Kasım’da geldiğimizde 4 tane buna 5 de diyebiliriz kanal vardı. Şu anda 14. kanalı bugün açacağız. Bu yaptığımız çalışma tabiki sıradan kanallar açmak değil, bir boşluk yakaladık. Gerçekten toplumun ciddi anlamda talebi vardı. Biz bugün 31 Ocak’ta kuruluş yıldönümünü taçlandıralım, bunu yeni bir kanalla güçlendirelim diye TRT Okul adı altında bir kanal açıyoruz” diye konuştu.

İngilltere’den Çin’e kadar çok geniş bir alanda izleyicilerle buluşacak TRT Okul için hedefler de yüksek.

“Çok Özendik”

TRT Genel Müdürü Şahin, bu konuda, “Daha çok eğitimle ilgili olan bu kanal, 7’den 77’ye herkesin eğitimini gözettiği için hem çok izlenecek diye bir his var içimizde hem çok özendik. Çünkü bir yıldır meşgulüz” dedi.

“Halkın Televizyonu Olmaya Başladık”

Yıllardır kamu yayıncılığı yapan TRT’nin değişen yüzü ile ilgili de açıklamalar yapan İbrahim Şahin, şunları söyledi:

“Devlet televizyonu olmaktan halkın televizyonu olmaya başladık… Çünkü, devlet televizyonu denince devletin resmi ideolojisini yansıtan ne dediğini birebir aktaran bir televizyon kurumu akla geliyordu. Bu yok artık. Türkiye’de biz eskiden belki devlet televizyonuyduk ama şu anda kamu hizmeti yayıncısı yapan bir televizyonuz. Bu çok önemli bir şey.”

Sırada Yeni Kanallar Var

TRT’de Cumhuriyetin 100’üncü kuruluş yıldönümü için de hedeflerini yükseltti. TRT Genel Müdürü Şahin 2023 vizyonunu da açıkladı.

Şahin, “TRT gerçekten bakıldığında belki 3-5 sene önce yani ’artık bu kurum bu ülke insanına yük, bu kurumu kapatalım mı?’ gibi düşünceler varken, bugün bırakın bu düşünceyi biz 14 kanala çıktık. Halen yeni talepler var. Belki bugünkü gibi çok hızlı yeni kanallar değil, belki ama çok gerekli olan bir takım kanallar da açacağız” diye konuştu.

Trt

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir