Şeffaf telefon ne zaman çıkıyor?

Bazen filmlerde gördüğümüz şeffaf cep telefonları artık gerçeğe dönüşüyor.Polytron’un hazırladığı telefon prototipi, uzun yıllardır hayalini kurduğumuz şeffaf telefonu gerçeğe biraz daha yaklaştırıyor.

Minority Report ve Iron Man 2 filmlerinde yer alan telefonlar gibi akıllı telefon sahibi olmak uzun yıllardır birçok teknoloji sevdalısının hayallerinde yer etmiştir. 2009’da Sony Ericssson’un hazırladığı Xperia Pureness ile biraz olsun kullanıcılar bu hayale yaklaşsa da tamamen şeffaf tasarıma sahip bir cihaz hala hayal olarak kalmıştı.

Tayvan’lı Polytron Technologies firması ise ürettiği çoklu dokunmatik şeffaf ekrana sahip akıllı telefon ile teknoloji severleri bu hayale biraz daha yaklaştırıyor. Mobilegeeks sitesinin raporuna göre “Değiştirilebilir Cam Teknolojisi” (Switchable Glass technology) denilen bu teknolojide OLED ekranda likit kristal moleküller görüntüyü oluşturuyor. Telefon kapalıyken beyaz bulutumsu bir görüntü oluşturan bu moleküller telefonun açılmasıyla şeffaf kablolar aracılığıyla elektrik alıyor ve görüntüyü yansıtıyor.

seffaf telefon  seffaf telefonlar

Tabi ki şuan prototip aşamasında olan telefonda her şey şeffaf değil. Micro SD kart, SIM kart ve batarya gibi bölümleri görülebilir olan telefonun final aşamasında bu bölmelerin göze daha hoş gelecek şekilde kapatılması planlanıyor. Telefonun şuanki prototipinde herhangi bir yazılım ya da işletim sistemi yüklü olmadığı için final aşamasında ortaya ne kadar başarılı bir ürün çıkacağını tahmin etmek biraz zor ama çok yakında “şeffaf telefon” hayal olmaktan çıkacak diyebiliriz. Hatta Sam Yu’nun dediğine göre 2013’ün sonunda şeffaf telefon kullanabileceğiz.


Kaynak:shiftdelete.net

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir