Öğrencilere Her Sınıfta Tek Kitap

Gönderen Editor Tarih Mart - 18 - 2011

Milli Eğitim Bakanlığı, önümüzdeki eğitim öğretim yılında dağıtılacak kitap modellerinde değişikliğe gitti. Bakanlık, ilköğretimde her ders için ayrı kitap uygulamasını kaldırarak yerine tek kitap uygulamasına geçme kararı aldı. Buna göre, ilköğretimde hazırlanacak tek kitapta, matematik, fen, Türkçe, sosyal bilgiler derslerinin ilk üniteleri olacak.

İlköğretim Türkçe, matematik, hayat bilgisi, sosyal bilgiler, fen ve teknoloji ile İngilizce ders ve öğrenci çalışma kitapları ikiye bölünecek. Bakanlık, önümüzdeki yıl dağıtılacak kitaplar için bölünmüş olarak ihaleye çıkacak.

Yükleri azalacak

Kitapların ön kapaklarında ders isimleri yerine “1. Kitap”, “2. Kitap” gibi isimler yer alacak. Kitapların başında ve sonunda yer alan harita, kronoloji gibi veriler her kitabın arkasında olacak.

Ders kitapları temalar üzerinden ilköğretim 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarda her sınıf için 2 kitap hazırlanacak. Kitapların mevcut ortalama tek bir kitaptan biraz daha ağır olmasının beklendiği ancak bir öğrencinin günde ortalama çalışma ve ders kitabı ile birlikte 5 kitap taşıdığı düşünüldüğünde 5 kitaba göre çok daha az bir yük olacağı kaydedildi. Kaynak: Cumhuriyet-Kıvanç El

3 Yorum to “Öğrencilere Her Sınıfta Tek Kitap”

 1. osman dedi ki:

  Herhalde kronoloji diye kast ettikleri içindekiler listesi ise,sona konarak örneği görülmemiş bir uygulamaya imza atacaklar.acaba başka kısımları kitabın sonuna atmak için mi öyle tasarlıyorlar?

 2. şenol dedi ki:

  Mesainin bitmesini beklemek yerine hizmet etmeyi düşününce ne güzel şeyler çıkıyor.Durmak yok yola devam.

 3. kadir fehmi karal dedi ki:

  Tek kitap uygulamasi güzel , acaba öğretmenlerin unite dergisi adi altinda öğrencilere aldirma arzusunda olduklari dergilerin dağitilmasi satilmasi alınmaya zorlanmasini denetleyeceklermi.
  Birde okullarda toplanan temizlik parasi hademe parasi perde parasi şualinacak parasi gibi dayatmacalari da birleştirecekmi, bukadar kitabi dağitan bir hukümet bu eksıklerı öğrencı velılerının sırtına vuracağını sanmıyom, okul mudurlerının ve öğretmenlerın pılanlı fıkırlerın den çıkıyo bunlar, kayıt parası bağış okulun A4 kağıdı bıttı bılgısayarı arızalı dıye yardım taleplerı nı de denetlerler ınşanlah.

Cevapla

Anket

 • En sevdiğiniz ders?

  Sonuçlar

  Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası