Ne Kadar Süre ile Yıknamalıyız?

Gönderen Editor Tarih Nisan - 9 - 2011

Üzerimizdeki ölü epitel hücrelerini atmak ve kötü kokulardan kurtulmak için yıkanırız. Fakat bunun dozunu iyi ayarlamak lazım. Yurtdışı ve yurtiçinde yapılan değişik araştırmalara göre insanlar günde bir kez yıkanma yolunda ilerliyorlar. Bu ise uzmanlara göre çok yanlış.

Yıkanmak insan vücudundaki asit baz dengesini bozduğu için sık yıkanmak derinin en üst tabakasındaki bölgeyi bozuyor. Peki hangi sıklıkla yıkanmalıyız o zaman? Uzmanlara göre haftada iki üç kez yıkanmak normal. Özellikle yaz günlerinde kötü kokulara karşı olan mücadeleyi ise silinme yöntemi ile giderilmesini istiyorlar.

Cilt hastalıklarının oluşmasının diğer bir nedeni de psikolojik. Özellikle aşırı yıkanma ile kişinin psikolojisinin de bozulduğu ortaya koyulmuş. Ailelerin öğrencilerin sürekli yıkanması ile ilgili uyarmasını da büyük bir yanlış olarak ortaya koyan uzmanlar, sadece su ile yıkanma ile bile asit baz dengesinin bozulduğunu ve ciltte kuruma meydana getirdiğini belirtiyor. Kremlerle bile bu nemliliğin kazandırılmasının zor olduğunu ileri sürüyorlar.

Cevapla

Anket

  • Ortalama Günde Kaç Soru Çözüyorsunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası