LCD Ekranlar Nasıl Çalışır?

Gönderen Editor Tarih Ocak - 31 - 2011

LCD yani sıvı kristal ekran (Liquid Crystal Display), elektrikle kutuplanan (sıvının ışığı tek fazlı geçirmesi ve önüne eklenen bir kutuplanma filtresi ile gözle görülebilmesi ilkesine dayanan bir görüntü teknolojisidir. Sıvı kristal ekranlar, düşük enerji tüketimleri ile eskiden kullanılan vakumlu fluoresan ekranların yerini almıştır.

Başlangıçta tek renkli ve çok düşük çözünürlüklü olan sıvı kristal ekranlar; hesap makineleri, saatler, cep telefonları vb. basit görüntüleme işlerinde kullanılmıştır. Nokta matrisli (dot matrix) yüksek çözünürlüklü ve renkli sürümlerinin ortaya çıkması bu ürünlerin kullanımını yaygınlaştırmıştır.

Az yer kaplamaları, düşük enerji tüketimleri ve katot ışınlı tüplere göre yok denecek kadar az radyasyon yayımları nedeni ile bilgisayar ekranları ve TV cihazlarında yoğun olarak kullanılmaktadır. Eskiden tazeleme hızları yavaş olan bu ekranlar hızlı görüntü değişiminde gölgelenme ghosting)sorunu yaşamaktaydı. Teknolojinin ilerlemesi ile 2 milisaniye civarına kadar inen piksel hızı, bu sorunu da ortadan kaldırmıştır.

1 Yorum to “LCD Ekranlar Nasıl Çalışır?”

  1. Demreli dedi ki:

    Lcd ekranlar gerçekten bir devri bitirdi.Eskiden tüplü televizyonlar vardı.Çalışma süresi 4-5 yıldı.Fakat lcd tv lerin ömrü kısa oluyormuş.Sanırım kısa ömürlü olmasının sebebi tüpünün küçük olması.

Cevapla

Anket

  • Okullarda verilen eğitimi yeterli buluyor musunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası