Mikrodalga Fırın Nasıl Çalışır?

Mikrodalga fırın için söylenenleri duymuşsunuzdur. Genellikle içten dışa doğru ısıtıyor gibi yanlış bir yargı vardır. Normal fırınlar içerideki besinleri dıştan içeriye doğru ısıtır. Yani ilk önce kabuğunu sonra iç kısmını ısıtır. Eğer siz 100 derecede pişen bir besini 250 dereceye koyarsanız içi pişmeden dış kabuğu çok fazla pişer ki biz buna “yiyecek yandı” diyoruz.

Mikrodalga fırınlar ise radyo dalgaları ile çalışır faka bu dalgalar bildiğimiz fm yayını dalgalarından kat be kat daha fazladır. Bu dalgalar sadece su, yağ ve şeker tarafından çok rahat emilir fakat seramik veya cam gibi maddeler tarafından direk geri yansıtılır. Böylece yiyeceğinizin içindeki su, yağ veya şeker bu dalgaları tutarken yiyeceğin içinde bulunduğu tabak bu dalgaları tutmaz ve geri yansıtır. Zamanla dalgaları emen su, şeker veya yağ ısınarak pişer.

Eğer dalgalar su, yağ veya şekere ulaşamazsa ısınma gerçekleşmez. Mesela bunu şöyle deneyebilirsiniz. Bir fincanın için su koyup mikrodalga fırına yerleştirin. Sıcaklığı 150 dereceye ayarlayın. Su 100 derecede kaynadığı halde fincanda kaynamayacaktır. Fakat o suyu alıp içinde kahve kaşığı olan fincana koyduğunuzda ise direk fokurdamaya ve kaynamaya başlayacaktır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir