Biber Neden Acıdır?

Gönderen Editor Tarih Haziran - 27 - 2011

Biber acıdır, gerçekler de acıdır o zaman biber gerçektir. Biber acı değilse gerçekler yakıcıdır o zaman biber yakıcıdır. Neyse sanırım biraz karıştı fakat şurası kesin ki biber acı değil yakıcıdır. Bunun tam tersi ise tatlı değil ferahlatıcıdır. Yani nane veya mentol gibi.

Çocukları biberden soğutan şey ise kapsaisin ismi verilen bir madde. Bu madde biberin tohumlarında dahi bulunan ve yakıcı hissini veren maddedir. Sadece yendiği zaman değil cilde sürüldüğü zaman bile tahriş eder cildi.

Acı biberi sıcakta yediğimizde serinletmesinin nedeni ise biberin insan vücudunu terletmesi ve terle birlikte insanın serinlemesidir.

Peki acı biber daha doğrusu yakıcı biber yediğimiz zaman su içtiğimizde neden bu yakıcılık gitmiyor? Çünkü yakıcılığa neden olan madde yağdır ve su ile yağ birbirine karışmaz. Peki bunu nasıl giderebiliriz derseniz işte o zaman ekmek, süt, rakı… gibi yağ çözücü maddeler içeren besinler diyebiliriz. Bu arada uyarmadan geçmeyelim biberden dolayı ağzınız yandığında sakın annenizin yağ çözücülerinden kullanmayın.

Cevapla

Anket

  • Derse girmeden önce hazırlık yapıyor musunuz?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası