Resimlerde Neden Kırmızı Gözlü Çıkarız?

Geceleyin bir fotoğraf çektiriyorsunuz ve gözleriniz kırmızı çıkıyor. Peki nedenini hiç düşündünüz mü? Neden sadece gece çekilen fotoğraflarda bu kırmızı göz oluyor.

Gündüz ortam aydınlık olduğu için gözbebeğimiz küçük olur. Böylece ışığın bir kısmını kesmiş olur. Geceleyin ise ortamda çok fazla ışık olmadığı için gözbebeği çok fazla açılır. Bütün ışığı alabilmek için en büyük boyutuna ulaşır. Gece gözbebeğimiz bu denli büyükken fotoğraf çekildiğimizde ise gözbebeğimiz flaşın etkisi ile aniden kapanmaya çalışır fakat kapanamadan fotoğraf çekilmiş olur. Yani anladığınız üzere fotoğrafta gözbebeğimizin içi çekilmiş olur. Doğal olarak da fotoğrafta çıkan aslında kırmızı göz etkisi değil göz bebeğimizin arkasındaki kan damarlarıdır.

Eğer ortamdaki ışıkları açar veya flaşı iki defa patlatır ve ikincisinde fotoğrafı çekerseniz işte o zaman kırmızı gözlü çıkmazsınız.

Sohbete katılın

14 yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Evet arkadaşlar bu resmi gördüğümde çok korktum.Ödüm bokuma karıştı.Napacağımı bilemedim.Zaa iksde diye evin içinde bağırmaya başladım.Ağladım.Geceleri uykularıma bu kırmızı gözler girdiği için psikolojik tedavi alma kararı aldım.Allahıma dua ediyorumki böyle bir kabus birdaha görmeyeyim.Gayet ciddiyim arkadaşlar dalga falan geçmeyin sizi döverim.
  Ben Semih Yeygel faceden ekleyin kızlar konuşuruzxd
  XDXDXDXDXDXDXDXDXDXD

  1. Tabi jnm diqqat etwek qereqiyoXD
   Güzel poz ver zaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaXD
   Faceden konuşak

 2. o zaman göz içindeki damarları çekmek için karanlıkta fotoğraf çekmeliyim