Meslek Seçimi

Meslek seçimi öğrenciler için çok önemli bir karardır. Her ne kadar önemi farkına varılmasa da ileriki yaşantımızda çok başımızı ağrıtır.

“Bir gün bir deve annesine demişki; Anne bizim neden hörgüçlerimiz var? Annesi demişki; Biz çölde susuz çok uzun zaman kalabilmemiz için. Yavru deve şaşırmış; Peki neden bizim boynumuz eğri? Anne cevaplamış; Uzakları daha iyi görebilmek için çok uzun bir boynumuz var o yüzden şimdi eğri görünüyor demiş. Yavru deve iyice şaşırmış; Peki demiş neden bizim toynaklarımız böyle? Anne cevap vermiş; Çölde daha rahat yürüyebilmemiz için. Yavru deve dayanamamış; Anne biz süperiz ya demiş. Anne onaylamış. Yavru deve şakın sormuş; Peki anne o zaman bizim hayvanat bahçesinde ne işimiz var?”

İşte meslek seçimide böyledir. İnsan bir zaman durur ve etrafına bakar ve kendi kendine der “Benim burada ne işim var?” işte o zaman hayatınız kötülemeye mutsuzluğunuz artmaya başlar. O zaman biz de o anı yaşamamak için daha iyi planlar ve hedefler ile ilerlemeliyiz.

Meslek seçimi de öğrencilerin ilerleyişlerindeki ilk adımları. Liseliler için üniversite, ilköğretimler için lise. Kararınızı iyi verin sonra yavru deve gibi şaşırmayın.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir