Matematiği Karmaşık Yapan Biz miyiz?

Matematik hep karşımıza bilinmeyenlerle mi geldi? Yoksa biz mi bilinmeyen sayısını artırdık? Matematiğin zor ve karmaşık olduğuna kim karar verdi? Öğretmenleriniz mi yoksa siz mi?

Aslında matematik zor bir ders değil fakat toplumun bakış açısı ve ön yargı bu ders oldukça zorlaştırıp karmaşıklaştırıyor. Mesela şu sözleri her zaman birisinden duyabiliriz; “Matematik kaç söyle bakalım. Eğer matematik notun yüksekse diğerleri zaten yüksektir.” veya “Matematikten hep zorlanmışımdır inşallah benim çocuğum zorlanmaz.” hatta “Matematik zor bir ders bakalım sen nasıl başa çıkacaksın?”

Bütün bu sözler kişinin beyninde matematiğin zor ve karmaşık olduğu kavramını oluşturur. Hatta bununla ilgili bir atasözümüz bile var. “Bir insana kırk kez salak dersen salak olur.” İşte bunu bilimsel olarak açıklamak isterseniz “Sen ne görmek istiyorsan beynin sana onu gösterir” sözleriyle  açıklayabiliriz.

Matematik öğretmenlerinin en çok zorlandıkları şey de budur zaten. Matematiğe karşı oluşmuş olan ön yargıyı kırmak. Eğer bunu başabilirseniz başarılı öğretmen olursunuz. Bunu yapmak için de öğrencileri sevmeniz ve onlara matematiğin güzel yanlarını göstermeniz gerekmektedir.

İşte bu durumda yapmamız gerekenler:

* Öğrenciysek “Matematik zor bir ders ve ben başaramıyorum” sözlerini kafamızdan silip kendimize iyi telkinler vermeliyiz.

* Öğretmensek “Matematiği zaten kimse yapamıyor bu öğrenciler de yapamaz.” demek yerine onlara matematiğin güzel ve sevimli taraflarını göstermeliyiz.

* Veli isek “Benim çocuğum başaramaz” yerine ona inandığınızı ve başarabileceğini göstermeliyiz.

Tüm bunların sonunda eğer “Matematiğin sevimli ve kolay bir tarafı yok ki” diyorsanız makalenin başına dönüp tekrar okumanızı tavsiye ederim.

Similar Posts

4 Comments

  1. Matematik oldukça eğlenceli bir derstir aslında. Gözümüzde fazla büyüttüğümüz ve zor olduğuna kendimizi koşullandırdığımız için psikolojik olarak bu derse baştan yeniliyoruz.

  2. Matematik zor bir ders değil fakat zor görünen bir ders.Çalıştıktan sonra yapılacak bir ders.Karmaşık yapan bizleriz.Kafamızda matematiği o kadar büyütüyoruz ki …

  3. Olumsuz düşünmek sadece matematik için değil, hayatımızın her alanındaki işler içinde negatif sonuçlar doğurur. Aslında anlamaya çalışcak ve biraz gayret göstersek gerisi ip söküğü gibi gelir.

  4. matematik aslında çok kolay ve eğlenceli bir derstir. fakat öğretmen faktörü bu konuda son derece önemli. sevdirecek olan da, bezdirecek olan da öğretmendir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir