Tebrikler! Bu yazıyı okumakla tam 25 puan kazandınız. şifrenizi profilinizdeki puanınızın yanında bulunan (+) işaretine tıklayarak açılan sayfaya girdiğinizde puanınız hesabınıza aktarılacaktır.

Küçük Habitat

Gönderen Editor Tarih Eylül - 2 - 2011

Artık masaüstü çalışmalar yaygınlaştıkça masaüstünüzde neler yapabileceğiniz ve kişisel hobilerinize ne kadar yer ayırabileceğiniz konusunda sıkıntılar oluşmaya başladı. Bunun önüne geçmek için her ne kadar home-office şeklindeki çalışmalar yapılsa da Türkiye’de henüz yerleşmiş değil.

Biz de şimdi masanız için küçük bir habitat oluşturarak bitki özlemi çekenlerin bu özlemini gidermeye çalışacağız. Çalışmayı yapan arkadaşın düşüncesine sağlık.

Resimde de gördüğünüz gibi yapımı oldukça kolay. Bir ampulün içine bir ışık koyarak küçük bitki yetiştireceğiz. Tabi bunu isterseniz bir gece lambası şeklinde de kullanabilirsiniz.

Gece lambası şeklinde kullanmak istediğinizde ise bu şekilde bir görüntü oluşacaktır.

.

.

.

.

.

.

Gündüz kullanımlarında ise resimdeki gibi bir görüntü ile bitkilerinizi sevebilirsiniz. Bitki konusunda da ise mercimek gibi küçük otsu bitkiler sizi sevindirecektir.

.

.

.

.

.

.

Gerekli malzemelerimiz ise ampul, güneş enerjili bir led ışık ve bir tahta destek. İlk olarak gerekli güvenlik tedbirlerini aldıktan sonra ampulümüzün içini açıp temizliyoruz. Dikkat edin oldukça keskindir.

.

.

.

.

.

İlk olarak ampulün tepesini açmanız gerekiyor.

.

.

.

.

.

.

.

Ampulün içini temizledikten sonra dışından ayırıyoruz.

.

.

.

.

.

.

.

Elektrikçilerden alabileceğiniz güneş enerjili LED ışık ise resimdeki gibi olabilir. Zaten biz çok fazla aynı şekli kullanmayacağız. Biraz değiştirip kullanacağız onun için şekli önemli değil. Bizim için önemli olan güneş pili ve LED ışık.

.

.

.

.

.

Tahtamızın üzerine resimde gördüğünüz gibi güneş enerjisi panelini ve lambayı yerleştiriyoruz. LED ışığı ise ampulün içine yerleştiriyoruz.

.

.

.

.

.

.

Resimdeki gibi LED lambayı yerleştiriyoruz. Daha sonra ampulün içine bitkimizi yerleştirip ampulü içine koyacağız. Alt kısıma koyduğumuz anahtar ile de ışığın açılıp kapanmasını sağlamak istiyoruz. Işık için gerekli olan enerji ise güneş enerjisinden sağlanacaktır.

.

.

.

.

.

Tahtamızın bu şekilde olması bizim için uygundu. Siz de kendinize göre bir alt taban oluşturabilirsiniz.

.

.

.

.

.

.

Bitkimizi yerleştirdikten sonra anahtar ile açılıp kapanabilen LED ampulümüzü yerleştiriyoruz. Son olarak ise güneş pilini yerleştirip enerji aktarımını sağlayacağız.

.

.

.

.

.

.

Bitkilerden küçük ve güzel olanlarını seçmeniz sizin için iyi olacaktır. Burasını sizin zevkinize bırakıyoruz.

.

.

.

.

.

.

Son olarak güneş panelinizide yerleştirip silikonla sabitledikten sonra hazır oluyor.

.

.

.

.

.

.

Görünüşü ise bu şekilde olacak. Anahtar ile ampul arasına yerleştirdiğimiz güneş pili onun enerji kaynağı olacaktır.

 

 

Cevapla

Anket

  • Hiç aşık oldunuz mu?

    Sonuçlar

    Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası