Sıcak Buz Olur mu?

Gönderen Editor Tarih Ocak - 30 - 2011

Buzu donma noktasına getirmeden nasıl dondurabilirsiniz? İmkansız mı? Mümkün mü? Parmağınızla dokunduğunuzda vücut sıcaklığınız tetikleyici olarak etki eder ve ısı veren karışım kristalleşerek buz görünümüne dönüşür.

Gelelim yapımına: Öncelikle sodyum asetat trihidrat kristallerini bir kaba boşaltalım. Kabın içinde erittiğimizde neredeyse kaynar su haline gelecektir. Sodyum asetatı eritirken biraz su eklemeniz iyi olacaktır. Eğer fazla su eklerseniz yoğun bir kıvam elde edemezsiniz. Yoğun bir kıvam elde etmeniz iyi olacaktır.

Eritme esnasında sürekli karıştırın. Karıştırma sırasında dibinde mutlaka bir miktar toz bulunacaktır. Toz eridikçe üzerine bir miktar daha sodyum asetat ekleyin.

Eriyen karışımı cam bir bardağın içine koyun fakat erimemiş tortu kısmının bardağın içine akmamasına özen gösterin. Cam bardağı daha sonra 30 dakika kadar buz dolabına koyun. İçindeki doymuş sodyum asetat suyun donmasını sağlayacak. 30 dakika sonra karışımınızı buz dolabından alarak tepsi şeklinde bir kaba dökün. Fakat dikkat edin herhangi bir sıçrama olmasın.

Tepsi gibi geniş bir kaba konulan karışıma elinizin ucu ile dokunun. Bu karışımı tetikleyecek ve kristallenmeye başlayacaktır. Aslında buz gibi görünsede yaklaşık olarak karışım 54 derecede olacaktır. Bazı yastıkların ve ısıtıcıların kullanılmasında bu sodyum asetat kullanılmaktadır.

Eğer yazılar tam olarak kafanızda canlanmadıysa aşağıdaki videoyu izleyerek daha rahat anlayabilirsiniz.

Cevapla

Anket

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası