Kramp Nedir?

Kramp, özellikle iç organlarda bir kasın ya da kas grubunun istemdışı ve ağrılı şekilde kasılmasıdır. Bazen birkaç saniye, bazen daha uzun sürebilir.
Masajla ya da kasılmış bölgeyi, örneğin ayağı, uzatarak ağrı dindirilebilir.
Kas kasılmalarının sorumlusu, bir sinir dalı ve bir kas demeti ile bağlantılarından oluşan “kas birimi”dir. Kramp, genellikle bir ana ekleme bağlı kaslarda (baldır kası gibi) görülür.

Hastalıklardan kaynaklanan kramplar
Ender olarak “çocuk felci” sekelleri, “skleroz”, belden aşağısını tutan bir felç türü olan “parapleji”, birçok siniri tutan “al­kolik polinevrit”, şeker hastaların­da görülen “diabetik nöropati” gibi genel bir sinir dokusu bozukluğun­dan kaynaklanır.
Sıklıkla da, kasın kendisindeki bir bozukluk sonu­cunda ortaya çıkar,

Yoğun ve uzun süreli hareketten kaynaklanan kramplar
Yoğun ve uzun süreli bir kas etkinliğinden sonra, kaslarda laktik asit gibi atık yığıl­maları kramplara yol açabilir. Hat­ta kan dolaşımındaki aksamalar da krampları başlatabilir.
Bazen kramp, başlatıcı rol oynayan bir harekete bağlı olabilir. Buna “ya­zar” ya da “müzisyen krampı” de­nir. Meslek gereği, aynı hareketle­rin sürekli tekrarlanmasıyla ortaya çıkar.

Soğuk, yorgunluk ve bol ter­leme de krampa neden olabilir
Bazı özel durumlarda, sinir-kas dokusundaki “aşırı uyarılabilirlik” krampa ortam hazırlar. Bunlar, merkezi sinir sisteminin çeşitli ne­denlerle uyarılabilirlik düzeyinin artmasıyla (tetanik) ya da motor si­nirlerin uyarılara karşı aşırı derece hassaslaşmasıyla (spazmofilik) or­taya çıkan kramplardır.

Son olarak
—arterit (atardamar iltihabı);
—kandaki kalsiyum ya da sodyum düzeyinin düşüklüğü;
—varis;
—vücudun ishal, ateş kusma vb. gibi nedenlerle su­suz kalması krampa yol açabilir.

Ama, herhangi bir bozukluğa bağlı olmaksızın gelişen “nonpatolojik” kramp olayları da çok sık görülür.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir