Kitap Okumayı Sevdirmek

Kitap okumayı bir insana sevdirmek için ona kitabı ve okumayı çok erken yaşlarda öğretmenliyiz. Mesela daha çocukken onu kucağımıza alıp, ona kitaplar okumalıyız. Basit, eğlenceli ve bol tekrarlı. Belki de aynı kitabı 3-4 kez okumalıyız.

Yaşı biraz ilerlediğinde ise ona örnek olmalı ve kişinin önünde kitap okumalıyız. Çünkü kitap okumak bulaşıcı hastalıklar arasında yer alır. Kitapları ulaşılabilir yerlerlere koymak ve bol çeşitli hale getirmek önemlidir.

Kitapları çocuğun incelemesine ve keşfetmesine olanak vermelisiniz. Çünkü keşfedilmeyen bir kitap önemsiz nesneler arasında yer alır. Bu durumda sağlam kitaplar tercih etmek önemlidir.

Kitap okumaya yeni başlamış bir kişiyi bol bol ödüllendirin. Bu onun daha severek kitap okumasına neden olacaktır. Tabi bu ödüllendirme kitap ile olmasın.

Kafiyeli kitaplar bulun. Özellikle okumaya yeni başlamış bir kişi için dil ahengi ve uyumu önemlidir. Bu durumda kafiyeli kitaplar kitap sevgisi için ön adım olacaktır.

Ayrıca okumaya yeni başlamış bir kişiye asla kitap seçmeyin. Kitap seçme konusunda özgür bırakın. Kendi tarzını zamanla oluşturacaktır.

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir