12 V Dikiş Makinesi

12 Volt ile bir dikiş makinesi yapmayı düşündünüz mü hiç? Dikiş makinelerinin çalışma mantığı yukarı aşağı hızlı bir şekilde hareket etme üzerine kurulmuştur.

İşte bu durumda 12 V ile bizde bir dikiş makinesi yapabiliriz. Biz bunu biraz daha değiştirerek bir zilin çalışma mantığı ile bağdaştıracağız. Öncelikle araştırmamız gereken zilin çalışma mantığı ki bunu da daha sonraki yazılarımızda açıklayacağız.

12 Voltluk bir elektrik akımına bağladığımız bobin bir metal yardımıyla (sağ tarafta görüyoruz) birbirine temas ediyor. Elektrik akımı verilmeye başladığında bu bobin mıknatıs görevi görecek ve metali çekecektir daha sonra metalin dokunması ile kısa devre oluşacak ve metali bırakacaktır. Bırakması ile birlikte tekrar elektrik yükü ile mıknatıs görevi görecek ve tekrar metali çekmeye başlayacaktır. Bu süreç bu şekilde devam eder gider.

Sürekli bobine dokunan ve ayrılan metale bağlantı yoluyla bir tekerler ilave edilmiş ve bu ilave edilen tekerlek de iğnenin sürekli aşağı yukarı hareketini sağlıyor. Yüksek miktarda bir hareket olmadığından küçük bir daire şeklindeki tekerleğe bağlanmış çıkıntı bir çıkrık görevi görecek ve büyük tekerleği çalıştırmaya yetecektir.

.

.

.

.

Akım verilirken bir aküden veya bir adaptörden yararlanabilirsiniz. Tabi buna bir anahtar koyarsan daha sağlıklı bir iş yapmış olabilirsiniz. Peki biz bunu sadece dikiş işlemlerinde mi kullanabiliriz? Hayır aynı mantık her yerde kullanılabiliyor mesela bobin sarmada, mesela bir aracın tekerleklerini döndürmede… gibi. Sizde değişik hayal gücü ile değişik yerlerde kullanabilirsiniz.

.

.

.

.

Tam olarak yazılanlardan ve reismlerden kafanızda çalışma oluşmamış olabilir bu durumda ilgili video kaydını inceleyerek tam olarak çalışmasını anlayabilirsiniz. İşte video kaydı.

Similar Posts

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir