Hedeflerimiz TOMBUL Olmalı!

Hedeflerimizi belirleme konusunda oldukça çok yazı yazdık. Fakat bazı öğrencilerimizin hedef belirleme konusunda sıkıntı yaşadıklarını görüyorum. Öğrencilerimiz hedef belirlerken kriterlerini oldukça yoksun tutuyorlar ve bununla birlikte bir hedefsizlik ortaya çıkıyor.

Ben ise onlara şunu söylüyorum. Hedeflerimiz TOMBUL olsun. Nasıl mı?

Tatmin edici olsun
Ortak olsun
Mantıklı olsun
Belirgin olsun
Ulaşılabilir olsun
Limitleri belirli olsun.

  • Tatmin edici olsun çünkü tatmin olmadığımız bir hedef bizi motive etmez böylece ona ulaşmak için gerekli olan hırsımız kaybolur. Örneğin iyi insan olmak bir hedef değildir. Bu sizi tatmin etmez. Ben paylaşımcı ve yardımsever bir insan olacağım dediğinizde bu sizi tatmin edecektir.
  • Ortak olsun çünkü hedefimizi belirlerken diğer hedeflerimizle çakışmaması gerekir. Örneğin tiyatrocu olmak ve sağlık meslek lisesini kazanmayı istemek bir hedef değildir. İkisi çakışır fakat TV Radyo’nun yanında sanat eğitimi almak istiyorum iyi bir hedeftir.
  • Mantıklı olsun çünkü mantıklı olmayan bir hedef bizim için değersizdir. Örneğin güneşte yaşamak istiyorum bir hedef değildir. Güneşi gözlemleyip onunla ilgili bütün bilgilere ulaşmak istiyorum iyi bir hedeftir.
  • Belirgin olsun çünkü belirsiz bir hedef bizim rotamızı gösteremez. Örneğin elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum bir hedef değildir. Fakat Ben 480 puan almak istiyorum iyi bir hedeftir.
  • Ulaşılabilir olsun çünkü ileride ben zaten ulaşamam diyerek umutsuzluğa kapılmayalım. Örneğin sözel dersleri kuvvetli bir öğrencinin matematik öğretmeni olmak istemesi iyi bir hedef değildir fakat tarih öğretmeni olmak istemesi iyi bir hedeftir.
  • Limitleri belirli olsun çünkü sınırları belli olmayan bir hedef bizim yönümüzü bulmamızı engeller. Örneğin başarılı olmak iyi bir hedef değildir fakat Matematik alanında çok başarılı olmak iyi bir hedeftir.

Burada önemli olan hedefin belirlenmiş olmasıdır. Unutmayın hedefiniz sizin gideceğiniz yolu gösterir motviasyon ise sizin harekete geçme enerjinizdir.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir