Merak Öğrenmenin Yarısıdır

Buradaki yazımızda kişinin eskiden sahip olduğu fakat şimdi sahibi olamadığı özelliklerden bahsetmiştik. Fakat bunların en başında merak geliyordu.

Biliyorsunuz ki öğrenme olabilmesi için merak ve isteğin olması lazım. Özellikle 6 yaşına kadar çocukların neden bu kadar çok soru sorduğunu düşündünüz mü hiç? İşte bunun nedeni merak. Yani çocuk merak ediyor ki öğreniyor. Öğrendikçe daha çok merak ediyor ve daha çok öğreniyor. Tabi bu merak duygusunu iyi yönlendirmek lazım. Mesela bazı çocukların aynı yaşlarda gökyüzüne büyük bir ilgi ve merak sahibi olduğunu görüyoruz ve o kadar çok bilgiye sahip ki bu konuda inanamazsınız. Fakat aynı yaştaki başka çocuklar ise sadece oyun konusunda meraklı. İşte bunun nedeni de merak duygusunun doğru yönlendirilmemiş olmasından kaynaklanıyor.

Merak duygusunu yok eden en büyük cevaplarda “Bu kadar çok soru sorma”, “Sana ne”, “İcat çıkarma şimdi başımıza”, “Sen anlamazsın” gibi cevaplar oluyor.

En önemli konu ise bu merak duygusunu körüklemek. Unutmayın daha çok soru soran çocuk daha zeki oluyor. Verdiğiniz cevapların onlar tarafından anlaşılabilir olması ise başka bir özellik olmalı. Anlaşılır ve peşinden yeni bir soru getiriyor olması gerek.

İlköğretim seviyesine kadar bunu geliştirmek ve körüklemek sizin elinizde. Unutmayın merak ettiği sürece öğrenir ve öğrendiği sürece merak etmeye devam eder.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir