Genç Mucitler Proje Olimpiyatında İkincilik

Uluslararası Genç Mucitler Proje Olimpiyatı (The 5th International Young Inventors Project Olympiad-IYIPO 2011’nda ikinci seçildi.

Balıkesir Özel Fırat Anadolu ve Fen Lisesi 1. sınıf öğrencisi Ahmet Şahin’in projesi, Gürcistan’ın başşehri Tiflis’te düzenlenen 5. Uluslararası Genç Mucitler Proje Olimpiyatı (The 5th International Young Inventors Project Olympiad-IYIPO 2011’nda ikinci seçildi. Karayollarında seyahat eden araçlardan elektrik enerjisi üretilip depolanmasını amaçlayan projenin önümüzdeki günlerde TÜBİTAK’a tanıtılıp patent müracaatı yapılacağı belirtildi.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşveili’nin annesi ve Black Sea Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Giuli Alasania’nın koordinatörlüğünde, Eğitim ve Bilim Bakanlığı’nca 13-15 Mayıs 2011 tarihlerinde düzenlenen olimpiyatta, 30 ülkeden projeler yarıştı. Özel Fırat öğrencisi Şahin, ödülünü Eğitim ve Bilim Bakanı’nın elinden aldı. Şahin, danışman öğretmeni Atilla Yaşar’la birlikte yaptığı projeyi, maketi üzerinde tanıtarak bilgi verdi. Maliyetinin az olduğuna dikkat çekerek, “Dünyada enerji kaynakları hızla tükenirken yeni ve yenilenebilen kaynaklara yönelme açısından faydalı bir proje hazırladığımızı düşünüyorum. Günümüzde kullanılan fosil yakıtları doğaya, insanlara ve diğer canlılara ciddi zarar veriyor. ” dedi.

Kendilerine güvenerek ve derece elde etmek için katıldıklarını söyleyen Ahmet Şahin, Türkiye’ye böyle bir başarı kazandırdıkları için çok mutlu olduğunu dile getirdi. Danışman öğretmeni Yaşar ise özellikle uluslararası proje yarışmalarında öğrencilerle birlikte yeni bakış açıları kazandıklarını vurguladı. Atilla Yaşar, “Sıkı bir çalışma sonucunda projemizi sunduk. Tamamı İngilizce olarak anlatım yaptık. Bu tip proje ve olimpiyat çalışmaları devam ediyor, inşallah önümüzdeki yıllarda daha iyi sonuçlar alacağız. Gürcistan halkının Türklere ilgisi bizi çok sevindirdi. Aldığımız gümüş madalyayı, Balıkesir’e ve ülkemize hediye ediyoruz. ” şeklinde konuştu. Özel Fırat Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Hüseyin Erciyas da şunları kaydetti: “Genç beynimiz, bir ufuk açtı. Bu alanda yatırım yapmak isteyen sanayiciler devreye girecektir. Bundan sonra bir okul ve öğrenci projesinden ziyade, bilimsel ve uluslararası çalışma gerektiriyor. ” Ahmet Şahin’in babası İbrahim Şahin de böyle bir başarının hem okul hem de Balıkesir açısından gurur verici olduğunu söyledi.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir