Karikatür Yarışması

Gönderen Editor Tarih Mayıs - 31 - 2011

Bodrum – Aydın Doğan Vakfı tarafından bu yıl 28. kez düzenlenen ”Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması”nda İngiliz Ross Thomson’un eseri birinciliği elde etti.

Uluslararası jüri üyeleri yarışmaya katılan ünlü karikatüristlerin bu yıl politika ve karamsar çizgilerden çok neşeli, eğlenceli ancak çevre, doğa ve insana duyarlı hoş karikatürlerle sorunlarını yansıttıkları konusunda fikir birliğine vardı.

Yarışmaya bu yıl, 79 ülkeden 885 sanatçı 2729 karikatür ile katıldı. Muğla’nın Bodrum ilçesinde toplanan Önseçiciler Kurulu, 37 ülkeden 118 sanatçının 138 karikatürünü, uluslararası seçici kurula sunulmaya değer gördü.

Seçiciler Kurulu da yaptığı değerlendirme sonucu, Ross Thomson’un eserini birinci seçti. Yarışmada ikinciliği İsrailli İlya Katz ve üçüncülüğü de Alman Werner Rollow kazandı. Yarışmada birinci seçilen Thomson 8 bin dolar, ikinci olan Katz 5 bin dolar, üçüncü olan Rollow 3 bin 500 dolar ödül kazandı.

Dereceye giren tüm sanatçılara ayrıca başarılarını simgeleyen heykel ve ödül beratları 18 Ekim 2011’de İstanbul’da düzenlenecek törenle verilecek.

Yarışmada, ödül kazanan karikatürler 1–10 Haziran tarihleri arasında, Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi’nde sergilenecek.

Cevapla

Anket

Arama

Site Haritası

Site Map | Site Haritası