F-A-T-İ-H’te gelişme

15 milyon öğrencinin yanı sıra ekonomik büyüklüğü ile teknoloji şirketlerini de yakından ilgilendiren FATİH Projesi’nin ihalesi yapıldı. “Etkileşimli Tahta” ihalesinde en düşük teklifi Vestel verdi. 4 firmanın teklif verdiği ihalede en düşük teklif 339 milyon 595 TL ile Vestel’in oldu. Yazıcı, tarayıcı ve doküman kamera sistemleri ile ilgili ihaleye en düşük teklif ise Servus’tan geldi. Servus’un teklifi 11 milyon 114 bin TL oldu. İhale, KİK mevzuatına göre değerlendirmelerin ardından netleşecek. Bu ihale kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı 3 bin 657 adet orta öğretim okuluna, her okula bir adet olmak üzere 3 bin 657 adet çok fonksiyonlu yazıcı, döküman kamera ve her sınıfta bir adet olmak üzere 84 bin 921 adet etkileşimli tahta satın alınacak.

İlk olarak 8500 adetlik alımın yapılacağı projede, pilot uygulama olarak 13 ilde başlayacak. Bu iller arasında, Diyarbakır, Erzurum, Yozgat, Ankara, Balıkesir, Erzincan, Bingöl, Kayseri, İstanbul, Rize, Karaman, Samsunve Uşak bulunuyor. Tabletlerde olması istenen özellikler ise belli oldu. Bu özelliklere göre Apple’ın iPad ile projeyi kazanma ihtimali bulunmuyor. Devlet Malzeme Ofisi tarafından yayınlanan şartnamede belirtilen özelliklere göre FATİH projesindeki tabletlerin Android işletim sistemli olması ve Adobe Flash desteği sunmasını şart koşuyor. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacı olarak Devlet Malzeme Ofisi’nin yayımladığı ihalede şirketler tarafından yapılan değişiklik önerileri de değerlendirildi. Buna göre Apple’ın, dağıtılacak tabletlerde Android’in yanında Apple’ın iOS işletim sisteminin de yer alması, flash desteği şartının şartnameden çıkarılması, USB desteği yerine konnektör bağlantı seçeneğinin de kabul edilmesi, ekran boyunun 9.7 inç (iPad’in büyüklüğü) olabilmesi yönündeki değişiklik önerilerinin tümü reddedildi.

Diğer istenen özellikler ise şunlar :

-USB portu

-Android 3.0 ve 2.3.4 işletim sistemi

-1280 x 800 ve 1280 x 768 px ekran çözünürlüğü

-10.1, 8.9, 9.5 inç ekran boyutları

-1 GHz tek çekirdekli işlemci veya 800 MHz çift çekirdekli işlemci

-1GB – 512 MB RAM

-16GB dahili hafıza

-8600, 6000, 3250 mAh batarya

İhale şartnamesinde 3 farklı sınıfta tablet tanıtılıyor. Yukarıdaki istekler ise sınıflara göre ayrılıyor. Bakalım ihaleyi hangi tablet üreticisi kazanacak ? Merakla bekliyoruz.

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir