Bölüm -20

Orkun’un en çok merak ettiği şey de buydu aslında. Bir kişi hakkındaki bütün bilgileri en ince ayrıntısına kadar nasıl alabiliyordu. Hatta çok fazla dinleyici kitlesi olmayan radyoya kaynak gösterilecek kadar doğru bilgiler veriyordu. Betül’de Orkun’un gözlerindeki merakı gördükçe artık daha fazla saklayamayacağını anlamış ve daha önce Orkun’un hiç duymadığı bir siteye girmişti.

Orkun şaşkındı. Böyle bir internet sitesini hiç kimseden duymamıştı. Sanki FBI ve MİT için düzenlenmiş bir siteydi. Betül’e baktı. Sadece bir resim ve altında kullanıcı adı ve şifre isteyen bir ekran vardı. Betül yavaşça kullanıcı adı ve şifreyi doldurdu. Giriş yaptıklarında ise karşılarına sadece bir arama çubuğu geldi.

Betül, Orkun’a dönerek “Anlıyor musun?” dedi. Orkun hala şaşkın bir şekilde kafasını hafifçe salladı. Arama çubuğuna kişinin ismini yazdığında sağda kişinin resmi ve sol tarafta ise bütün hayatı yazıyordu. Betül iki elini açıp omuzlarını kaldırıp dudağını devirdi. “Sadece internet.” dedi ve kahkaha atmaya başladı. O güldükçe artık Orkun da gülmeye başlamıştı.

Kişi ile araştırmalarını yapıp ince detayları da ekledikten sonra artık her şey hazırdı ve yayına girebilir bir makale olmuştu. Ufak bir jenerikten sonra anons girildi ve Betül’e yapılan “3, 2, 1 ve yayın” işaretinden sonra Betül konuşmaya başladı. Orkun ise karşısında sessizce oturuyordu.

Orkun artık o kadar sarsılmıştı ki programı dinlemiyordu bile. Tüm Türkiye’deki insanların hayatlarının yazılı olduğu bir veri tabanı diye düşündü. Acaba kim kullanıyordu bunu? Hatta yabancı ellere veya kötü niyetli kişilerin eline geçmesi halinde neler olabileceğini düşündü. Şantaj, tehdit, açıklama…

Programdan sonra Betül’ü tebrik etti Orkun ve bir sonraki programın kahramanını düşünmeye başladılar. Nisan ayında oldukları ve Nirvana grubunun vokali Kurt Cobain’in ölüm yıl dönümü olduğu için bu konuda hazırlık yapmak istedi Orkun. Hatta müzisyen olduğu için ısrar etti. Aslında Orkun’un tek merak ettiği o internet sitesinde yabancı insanların bilgilerinin de olup olmadığıydı.

Her ne kadar Betül bu programı iki sene kadar önce yapmış ve pek fazla reyting almamış olsa da Orkun’un ısrarlarına dayanamayıp kabul etti. Tek şartı ise çok etkileyici bir metin hazırlaması oldu.

O gün etkileyici bir makale hazırlayabilmek için Orkun sabah kadar çalıştı. Herkes tarafından bilinen bilgileri es geçerek bilinmeyenlere odaklandı. Sabah Betül işe gelip de Orkun’u hala çalışıyor görünce üzüldü ve hemen simit, poğaça ve çay alarak karşılıklı kahvaltı yaptılar. Orkun’un uykusuzluğu üzerinden attıktan sonra metni incelediler ve cidden Betül metne bayılmıştı. “Yoksa yerimde gözün mü var?” diyerek takılmıştı hatta.

İnce detayları eklemek için internete girdiklerinde ise yine Orkun dikkat kesilmiş bir haldeydi. Kullanıcı adı ve şifreyi öğrenmek için Betül’ün ellerini takip etmeye çalışsa da Betül çok dikkatli ve hızlıydı. Tam o sırada Orkun’a dönerek “Bu kullanıcı adı ve şifreyi almak için daha çok yol kat etmen gerek” dedi. Arama bölümüne Kurt Cobain yazdıklarında ise yine aynı şekilde tüm bilgiler karşısına gelmişti. Fakat bu sefer bilgiler İngilizce olarak karşılarındaydı. Betül ise çeviri konusunda oldukça ustaydı.

Metin tamamlandıktan sonra Betül Orkun’a yorgun göründüğünü ve isterse dinlenmek için izinli olduğunu söyledi. Bir sonraki günün kahramanı konusunda da Betül ufak bir çalışma yapmış ve bir taslak oluşturmuştu. Orkun; “O halde pek işim yok, yarın görüşürüz” diyerek radyodan ayrılmıştı.

Yolda giderken ise tek düşündüğü şey internet sitesiydi. “Acaba benim hakkımda ne yazıyor?” diye düşündü. “Acaba babamın kim olduğunu yazıyor mu? Bir ipucu var mı acaba?” dedi kendi kendine. Her ne kadar çok meraklansa da o kullanıcı adı ve şifreyi almak için öncelikle güven vermeliydi.

Pansiyona dönüp yatağına yattığında da aynı şeyleri düşünüyordu. Betül’ün güvenini kazanması gerekiyordu. Betül ile aslında çok kısa bir zaman geçirmiş olmasına rağmen çabuk ısınmışlardı. Fakat birbirlerini tanımıyorlardı. Orkun uyumadan önce kararını verdi. Betül’ü daha yakından tanımalıydı.

 

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir