Akıllı telefon satış rakamları

Satılan akıllı telefonların yarısını Samsung ve Apple modelleri kaplıyor.Bilgi teknolojisi araştırma ve danışmanlık şirketi  Gartner ,2012 yılı akıllı  telefon satış rakamlarını açıkladı.
Samsung ve Apple, akıllı telefon pazarını  domine etmeye başladılar. Gartner’a göre satılan akıllı telefonların yarısı, Samsung ve Apple logosunu taşıyor.

Android ekosistemin iddialı ismi Samsung ve iPhone ile Apple; akıllı telefon dünyasını domine etmeye devam ediyorlar. Gartner’ın hazırladığı raporda, satış rakamlarındaki inanılmaz farkı gözler önüne seriyor.
2012 yılında Gartner’a göre akıllı telefon satışlarında yüzde 1.7’lik bir düşüş gözlemlendi. Bu düşüşün sebebi olarak 2011’de çok sayıda telefonun satılmış olması gösteriliyor. 2011’de akıllı telefon alanların bazıları, 2012’yi pas geçmiş durumda.

Satılan akıllı telefon adetlerine baktığımızda Samsung’un başı çektiği görülüyor. 384 milyon adet satış yapan firmayı, 333 milyon ile Nokia izliyor. Bu iki ismin arkasında ise 130 milyon adet ile Apple takip ediyor.
1.74 milyar ünite akıllı telefon satışının yapıldığı 2012 yılında, açıklanan rakamlara göre satılan telefonların yarısı Samsung ve Apple logosunu taşıyor.
Akıllı telefon pazarında Apple ile Samsung, 2012’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 46.4’lük bir pazara sahipken, 4. çeyrek itibariyle bu rakam yüzde 52’ye çıkmış durumda. Diğer üreticilerin dengeyi sağlaması gerekirken, ibre Samsung ve Apple’a artarak dönmeye devam ediyor.

apple-samsung
Analistlere göre Galaxy ailesi, Android adının bile önüne geçmiş durumda. Mevcut maddi kaynaklara ve satış adetlerine baktığımızda, Samsung’u Android dünyasında geçebilecek bir rakip pek gözükmüyor. Fakat teknoloji dünyası hızla gelişiyor. Eskiden sektörde başı çeken firmalar, şimdi batma tehlikesiyle karşı karşıyalar.

Kaynak:shiftdelete.net

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir